Anasayfa / Emeklilik / 2016 İle 50 yıllık 657 Sayılı Kanun Değişiyor

2016 İle 50 yıllık 657 Sayılı Kanun Değişiyor

2016 bir çok köklü değişikliği de beraberinde getiriyor.Emekli, işçi, memur, işsiz daha çok maaş alacak. 657 sayılı kanun tarihe gömülecek.  Türkiye’de çalışma hayatıyla ilgili, 2016  en önemli tarihlerden biri olarak yaşanacaktır. 2016’nın özellikle asgari ücrete bağlı olarak gelirlerin arttığı bir yıl olacağını söylemek mümkün. Neredeyse her kesimin maddi gelirinde bir miktar oranlarda yükselişler yaşanacak.
TAZMİNATA GARANTİ GELİYOR

Tazminatlar işverenlerin insafına bırakılmayacak. 2014’te başlayan bu reform bu alanda devam edecek. Taşeron işçileri kadroya kavuşacak. Taşeron sisteminde kesinlikle köklü bir değişim görülecek.  Ama asıl en büyük reform diyebileceğimiz konular da gündeme gelecek. Örneğin kıdem tazminat fonu .Yeni kanun ile fon çalışanlar için bir güvence haline getirilecek. Kazanılmış haklardan geri dönülmeyecek bir yapının geleceğine inanıyoruz.  Bugün Türkiye’de çalışanların yüzde 98’inin tazminat sorunu bulunuyor.

MEMURA YENİ YASA GELİYOR

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda da büyük değişiklikler göreceğiz. Tam 50 yıllık bu 657 numaralı kanun tarihe karışacak ve yepyeni bir kamu personel kanununa kavuşacağız. İşsizlik maaşı ile ilgili de önemli bir değişiklik yaşanacak. Asgari ücretin artması işsizlik maaşını yükseltirken sistem de yenilenecek. Buna göre işsizlik maaşını almak kolaylaşırken 10 ay olan üst sınır 14’e çıkabilecek. Genel Sağlık Sigortası (GSS) sisteminde de bu yıl bazı revizyonlar yapılmasını bekliyoruz. Üniversite işçilerinin memuriyete geçmesi, 4C’lilerin kadro sorunu, kamuda mesainin cumaya göre ayarlanması, memurlara 1 derece verilmesi, sağlık ve eğitim çalışanlarına erken emeklilik gibi konular masada olacak.Toplu İş Sözleşmesinde karara alınan birçok konunun da bu dönemde çözülmesi bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>