Anasayfa / Emekli Maaşları / 2018 Emekli İkramiyesi Hesaplama?
bag-kurlu-5-yil-erken-emekli-olabilir-2197297

2018 Emekli İkramiyesi Hesaplama?

Emekli İkramiyesi Hesaplama?

Sizlere bu yazımızda SSK’lılar için emekli ikramiyesi hesaplaması nasıl yapılır sorusuna cevap arayacağız. Aslında halk arasında emekli ikramiyesi olarak bilinen bu hususun resmiyete göre adı kıdem tazminatıdır. Bu kapsamda bir kişinin tüm ömür boyunca çalışıp emekliliği elde ettikten sonra toplu bir şekilde almaya hak kazandığı paraya kıdem tazminatı denilmektedir. Peki bu kıdem tazminatı nasıl hesaplanmaktadır?

Kıdem tazminatının miktarı belirlenirken kişilerin almış olduğu brüt maaş önem kazanmaktadır. Bu kapsamda asgari ücretle çalışan bir kişinin net maaşı 1.500 TL civarı olmakta iken brüt maaşı ise kaba taslak hesaba göre 2.500 TL olmaktadır. işte ortaya çıkan bu rakam kıdem tazminatının hesaplanmasında kullanılacaktır.

Ayrıca kıdem tazminatını belirleyen hususlardan birisi de çalışma yılıdır. Bu kapsamda hizmet verdiği yıl sayısı brüt maaş ile çarpılacak ve elde edilen rakam kıdem tazminatı olacaktır. tabi ki de burada önemli olan husus emekliliğin de hak edilmiş olması gerektiğidir.

Örnek Hesaplama

Yukarıda teorik olarak anlatmış olduğumuz hususu şimdi de bir örnek ile daha anlaşılır kılalım. Bir şahsın 2.000 TL net maaşla 4A kapsamında çalıştığını varsayalım. Bu kişinin brüt maaşının ise 3.000 TL olduğunu varsayalım. Bu kapsamda kişi 25 yıl çalışıp emekli olmuş ise ve son brüt maaşı da 3.000 TL ise kıdem tazminatı hesaplanırken 25 yıl ile 3.000 TL rakamları kullanılacaktır. Bu iki rakamın çarpılması ile elde edilen 75.000 TL rakamı da bizlere kıdem tazminatını verecektir.

Her ne kadar yukarıdaki rakamları farazi bir şekilde vermiş olsak da gerçek brüt maaş rakamlarına e-devlet üzerinden SGK hizmet dökümü belgesi sorgulayarak ulaşabilir ve hesaplamalarınızı kendiniz de basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>