Anasayfa / Haberler / 2020 Emekli Maaşları Ne Kadar Zamlanacak? En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?
2020-emekli-massslari-kac-para-olacak-nezamanemekliolabilirim

2020 Emekli Maaşları Ne Kadar Zamlanacak? En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Emekliler her yıl yeni yılı beklemektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumu kurulmuş ve SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı işlemleri tek kurum tarafından yürütülmeye başlamıştı. Ememkli olanlar da işlemlerini SK aracılığıyla yapmaktadırlar. Emekli sandığından emekli olan memurların 2020 yılında alacağı zam oranı 2019 Ağustos ayı içerisinde yapılan toplu sözleşmede görüşüldü. Hükümet ve sendika temsilcilerinin karşı karşıya geldi bu görüşmede hükümet 2020 yılı ilk 6 ayı için yüzde %4 lük zam önerdi. Bu teklif sendika tarafından kabul edilmedi ve görüşemeler hakem heyetine gitti. Hakem heyeti de bakanlığın teklifini değiştirmeden onayadı ve kamu emeklilerinin 2020 yılı ilk 6 ayında alacakları zam yüzde %4 olarak tescillenmiş oldu.

SSK ve Bağkur Emeklilerinin Zam Oranı 2020 yılında Ne Olacak?

Ekonomi Bakanı Berat Albayrak, yeni ekonomi programında yıl sonu enflasyon tahmini olarak yüzde %15,9 denmişti. Bu oran yüzde %12’ye çekildi. Bu oran çekilmesi sonrasında 2020 yılında emeklilerin Ocak ayı zammı yüzde %6.65 olacak. Bu da SSK ve bağkur emeklilerinin 80TL ile 372 TL arasında zamlı maaş alacakları anlamına gelmektedir. Bu artışlar kişilerin aldıkları maaş oranında olacaktır. Bu da 1200 TL emekli maaşı alan birisinin Ocak 2020’de 1280 TL alacağı anlamına gelmektedir.

2020 Yılında Emekliye Bayram İkramiyesi Uygulaması Devam Edecek mi?

2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yasalaşan emeklilere ramazan ve kurban bayramlarında 1000 TL bayram ikramiyesi verilmsi uygulaması 2020 yılında da devam edecektir. Bu ikramiyelerden SSK, Bağkur ve kamu emeklileri yararlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>