Anasayfa / Ne Zaman Emekli Olabilirim / 4A Emeklilik Hesaplama Tablosu
4a-emeklilik-hesaplama-tablosu-emeklilik-sorgulama

4A Emeklilik Hesaplama Tablosu

4A Emeklilik Hesaplama Tablosu
4A kapsamında çalışan kişilerin 4a emeklilik tarihi hesaplama yöntemleri tarihlere göre değişiklik arz etmektedir. Bu kapsamda 8 eylül 1999 tarihi ile 1 ekim 2008 tarihleri ayrı bir önem kazanmaktadır. 1999’dan önce kadınlarda 56 erkeklerde 58 olan emeklilik yaşı 1999’da kadınlarda 58’e erkeklerde ise 60’a yükseltildi 2008 yılında ise daha karmaşık bir sistemle 65 yaşına kadar çıkartıldı.

Devlet Uygulaması
Eğer sizler de 4A kapsamında çalışmış ve emekliliği bekliyorsanız bu durumda e-devlet uygulamasında yer alan
SGK hizmet dökümü incelemenizi sizlere tavsiye ediyoruz. Bu kapsamda emeklilik yaşı, sigortalılık ve prim günlerinizin dolması gerekmektedir. Bu uygulamaya girip 4A bilgilerinizi çıkardıktan sonra karşınızda 4a emeklilik hesaplama tablosu yer alacaktır.

Bu tabloda prim sayınızın 7.000 güne ulaşmasına dikkat ediniz. Bununla birlikte yukarıda belirttiğimiz tarihlere göre emeklilik yaşınızı da belirleyiniz. Örneğin 8 eylül 1999 tarihinden önce sigortanız başlamış ise bu durumda kadınsanız 56 erkekseniz 58 yaşına girmeniz gerekmektedir. bu tarihten sonra ise yaşlar 58 ve 60 olarak düzenlenmiştir.

Ne Zaman Emekli Olurum?
Eğer yukarıda bahsettiğimiz bilgilere vakıf iseniz bu durumda sgk.gov.tr adresinde yer alan ne zaman emekli olurum uygulamasını kullanmanızı sizlere tavsiye ederiz. Bu uygulamada sizlerden prim sayınız, sigorta başlama tarihiniz, doğum tarihiniz, cinsiyetiniz gibi bilgiler talep edilmektedir.

Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra ise karşınıza kalan günleriniz çıkarılmaktadır. Bu kapsamda ne kadarlık bir sürenizin kaldığı tam tarih olarak ne zaman emekli olacağınız bu uygulama üzerinden sizlere gösterilmektedir. Bu sayede sizlerin teker teker parmak hesabı yapmanıza da gerek kalmamaktadır. Ayrıca malullük ve erken yaşlanma durumunuz var ise uygulama bunu da hesaba katmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>