Anasayfa / Emeklilik / Ağır engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik

Ağır engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik

Yeni yasaya göre engelli çocuk sahibi anneler 5 yıl daha erken emekli olabilecekler.Çocuğu 1 Ocak 2016’da ‘özellikle ve kesinlikle başkasının sürekli bakımına muhtaç durumda ağır engelli’ olduğu tespit edilen ve çalışan bir kadın için çalıştığı her yıl 360 yerine 450 gün olarak sayılacak. Böylece 58 yerine 53 yaşında emekliliği mümkün olacak.

Kendine bakamayan ve kesinlikle başka birinin bakımına muhtaç olan ağır engelli çocuğu bulunan bayan sigortalıların erken emekli olabilme hakları var. Bu durumda olup ta sigortalı çalışan kadınların sigorta günleri %25 oranında fazla sayılmaktadır. Kadınların bu durumdan yararlanabilmeleri için çalışmaları veya isteğe bağlı sigortalı – iştirakçi olmaları şartı gerekmektedir. Ağır engelli çocuğu bakım ihtiyacı nedeniyle iş hayatında yer alamayan kadın sigortalılar isteğe bağlı sigortalı olarak da söz konusu erken emeklilik hakkından yararlanabilmektedir.

EKİM 2008 SONRASI İÇİN

SGK’nın geçtiğimiz yıl yaptığı değişiklikle ‘başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede malul ibaresi’, ‘başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli’ olarak değiştirildi. Başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan annelerin erken emeklilik hakkı yalnızca 1 Ekim 2008 sonrası süreleri kapsamaktadır.

Hangi şartların sağlanması gerekiyor?

Engelli çocuğun çalışıyor olması da, annenin erken emeklilikten yararlanmasına engel değildir.Evlatlık durumdaki çocuklar için de erken emeklilik hakkından yararlanılması mümkündür. Bu haktan yararlanmak için bazı şartlar gerekiyor. Engelli çocuğunu yatılı kuruma veren anneler erken emeklilik hakkından yararlanamazlar. Ağır engelli çocuğun evlenmesi halinde annenin erken emeklilikhakkı sona ermektedir.

Yararlanabilmek için raporun tarihi kritik

Kadın sigortalıların 1 Ekim 2008 ila 1 Ekim 2010 tarihleri arasındaki çalışmaları nedeniyle erken emeklilik hakkından yararlanması mümkün değildir. Dolayısıyla bu durumdaki kadın sigortalıların 1 Ekim 2008’den önceki çalışmaları için erken emeklilik hakkı söz konusu değildir. Kadın sigortalının çocuğu 1 Ekim 2010 tarihinde ‘başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli’ raporu almışsa annenin erken emeklilik hakkı bu tarihten sonra başlayacaktır. Ayrıca sağlık kurulu raporu tarihi erken emeklilik hakkının başlayacağı tarihtir.

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>