Anasayfa / Emeklilik / Almanya’dan Emekli Olmak
almanya-emekli-olmak

Almanya’dan Emekli Olmak

Almanya’dan emekli olmak, talepler doğrultusunda dilekçe verilmesi üzerine bağlanır ve ödenir. Dilekçenin esas olarak, ikamet edilen ülkenin yetkili makamına verilmesi gerekir. Türkiye’de oturmakta olan hak sahiplerinin aylık dilekçeleri istisnai durumda noterlik tarafından tasdikli bir vekaletname ile bir vekil tarafından Almanya’da da verilebilir.

Bir tarafın yetkili dairesine verilen bir dilekçe ile diğer  tarafta da sigorta süreleri varsa, oradan da bunun benzeri bir ödemenin yapılması için verilmiş dilekçe olması gerekmektedir. Almanya ’dayken   vermiş olduğunuz  dilekçe sanki ülkemiz SGK Kurumuna verilmiş sayılmaktadır. Almanya’da ikamet ediliyorsa, dilekçe; eski eyaletlerde, ikamet edilen yer için yetkili olan makamda ( Sigorta Dairesi, Muhtarlık, Sigorta Kurumlarının danışma büroları, Sigorta  görevlileri), yeni şehirlerde ise Alman Emeklilik Sigortasının danışma bürolarına verilebilmektedir. Türkiye’ye ikamet taşınmışsa  tahsis dilekçesi (TR-2 veya TR-3), Türk Sigorta Kurumu, SGK Kurumu  ve bunların taşra teşkilatı olan SGK İL MÜDÜRLÜKLERİ ve yeni kurulan yetkili sosyal güvenlik müdürlükleri tarafından kabul edilmektedir.

Almanya’dan emekli olmak için aylık talep dilekçesine Almanya ve ülkemiz sigorta belgelerinin eklenmesi gerekmektedir.  Şayet bahsedilen belgeler mevcut değilse, çalışma süreleri, işverenler, işyerinin bulunduğu yerler, yapılan işin ne olduğunu birer birer olarak ülkemiz sigorta numarasının ( BAG-KUR, SSK ve Emekli Sandığı) ve sigortalı olarak baba adınızı bildirilmeniz gerekmektedir., Türkiye’deki yetkili Nüfus Müdürlüğü’nce sigortalı için düzenlenen bir nüfus kayıt örneği gerekmektedir. Bu hem vatandaşlığın, hem de doğum, evlenme ve ölüm olaylarının ispatı için geçerli olan resmi belge olmaktadır. Nüfus kayıt örneğinin alınmasında güçlük çekiliyorsa SGK Kurumu MERNİS isimli sistem sayesinde durumunuzu görebilmekte ve işlem yapılabilmektedir. Aylık talebiniz incelenirken başka belgelere gerek duyulursa, sigorta kurumunca her işlemde ayrıca gerekli belgeler kişiden talep edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>