Anasayfa / Emeklilik / Bağ-Kur Aylığının Hesaplanması
bag-kur-emekli-ayligi-hesaplama-nasil

Bağ-Kur Aylığının Hesaplanması

Bağ-kur aylıklarının hesaplanması, Türkiye dışında yaşayan ev kadınlarımızla ülkemizde sigortalı olmayan Türk ev hanımlarını ilgilendiren eski adı BAG-KUR, yeni adı 4-B olarak isimlendirilmektedir. Ülkemizde BAG-KUR kapsamında sigortalı olup, yurtdışına giderek çalışan veya ev kadını olanları da ilgilendirmektedir. 4-B (BAG-KUR)  dul ve yetim aylığı bağlattıracak olanları da kapsamaktadır.

Bağ-Kur’dan emekli olacak kişiler 3 çeşit emekli aylığı hesaplama sistemi kullanılmaktadır. Bunlardan ilki 31.12.1999 öncesi aylık hesabı, ikincisi 2000 ile 30.09.2008 tarihleri arası döneminin aylığı ve son olarak da 1 Ekim 2008 tarihinden bugüne kadar geçen süredeki emekli aylığı hesaplamasıdır. Bağ-kur aylığının hesaplanmasında 1999 yılının sonuna kadar geçerli olan Bağ-Kur emekli aylığı hesaplama sistemi (son basamakta en az bir yıl prim ödemesi yapılmış şartıyla) en son basamağa göre emekli aylığı hesaplanmaktadır.. Sistem ilk olarak 01.01.2000 tarihinden itibaren değişti ve 2000 yılı (dahil) olmak üzere tüm yılların ortalamasını alarak hesaplamaya geçildi. Günümüzde yeni yürürlüğe giren 1 Ekim 2008 gününden geçerli olmak üzere basamak sistemi kaldırılıp  ortalama aylık kazanç sistemine geçilmiştir.

 Bağ-kur aylığının hesaplanmasında 01.01.2000-30.09.2008 (A2) DÖNEMİ aylıklarında ise hangi basamakta kaç ay prim ödenmişse her basamağın temmuz ayına kadar  geçerli olan basamağı gelir tutarı ile çarpılır ve ay sayısına bölünerek ortalama gelir bulunmaktadır. Bulunan ortalama aylık gelir 2000 yılından sonraki dönemin ABO ‘su ile çarpılarak A2 tam aylık hesaplanır. A2 tam aylığı 2000-2008 dönemi prim ödeme süresinin, toplam prim ödeme süresine bölünerek A2 kısmı aylığa ulaşılmış olur.

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>