Anasayfa / Sorgulamalar / Bağ-Kur Borçlarından Kurtulmak
bagkur-borclari-silme

Bağ-Kur Borçlarından Kurtulmak

Bağkurlu olup devlete borcu olanları ilgilendiren bir haber ile karşınızdayız. İSG kanununa göre yapılacak değişiklik ile bağkur borcu bulunanlar hakkında değişikliğe gidiliyor. Aşağıda konu hakkında yayınlanan haberin detaylarını sizlere sunuyoruz.

6645 Sayılı ve 04 Nisan 2015 tarihli İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişik yapılmasına dair kanunun 29335 sayılı 23 Nisan 2015 tarihli resmi gazetede çıkarak yürürlüğe girmiş ayrıca yine bu kanun SGK tarafından nerelerde ve nasıl uygulanacağına dair 04 Nisan 2015 tarihli 2015/13 sayılı genelge yayımlanmıştır.

Söz konusu bu genelge ile anlaşıldığı gibi Mülga 2926 sayılı ve Mülga  1479 sayılı kanunlar ile sigorta tescili yaptıranlardan 1 yıl ve üzeri 4 / b prim borcu olanlar kendi müracaatlarıyla hiç başvuru yapmadan 3 ay içinde yada hemen 4 / b borçları ve süreleri kurum tarafından silinecektir. Kişilerin kendi isteklerine göre silinen süreleri tekrar ihya edebilecekler, ancak burada önemli bir nokta önce borcu sildirip sonrasında tekrar en yüksek kazançtan ihya edebilirsiniz lakin bu önemli noktada mutlaka maaş hesaplama bilen bir uzmana danışmanızda fayda var.
6645 sayılı kanunla merak uyandıran başka konuda 6183 sayılı kanunun 48. maddesi ve 6552 sayılı kanun kapsamında 4 / b prim borçlarının hepsini taksitlendiren veya yapılandıran bireylerin 6645 sayılı kanundan faydalanıp, faydalanamayacağıydı. Belirtilen genelgeden anlaşıldığı gibi ve ekinde belirtilen dilekçe ile ilgili kuruma başvuru yaparak taksitlendirmeleri veya yapılandırmalarını iptal edip 30 Nisan 2015 tarihinden itibaren 1 yıl ve üzeri 4 / b prim borçlarından kurtulabileceklerdir. Ayrıca bunlardan faydalananlara ilave olarak 01 Ocak 2012 ve 30 Nisan 2015 tarihleri arasındaki genel sağlık sigortası borçları da silinecektir.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>