Anasayfa / Emeklilik / Bağ-kur Emeklilerinin Maaşına 234 TL Zam Geliyor
1436577537505

Bağ-kur Emeklilerinin Maaşına 234 TL Zam Geliyor

Emekli olan ve hala esnaflık yapmaya devam edenler, yüzde 10’luk destek priminin tamamen kaldırılması ile tam üçüncü zamma birden  kavuşacak. Dükkan işleten Bağ-Kur esnaf emeklilerinin aylık geliri 3’lü zamla en az 234 lira artacak.

Hükümet, emeklilere müjdelerini hızla hayata geçiriyor. Bağ-Kur ve SSK  emeklilerine 100 lira seyyanen zammı bu aydan itibaren uygulamaya sokan Hükümet, şimdi de emekli olup esnaflık yapmaya devam eden emeklilere %10’luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisini tamamen kaldırıyor.

Hükümetin hazırladığı yeni tasarı geçen hafta Meclis’e iletilirken; emekli esnaf düzenlemenin uygulamaya geçmesiyle üçüncü zammına kavuşacak. Bu ay tüm Bağ-Kur ve SSK emeklileri 100 lira seyyanen zam + yüzde 3.86 enflasyon zammı ; memur emeklileri ise yüzde 0.91 enflasyon farkı + yüzde 6 zam  alacak. Bu emeklilerden esnaflık yapmaya devam edenler ise destek primi kesintisinin kaldırılmasıyla birlikte 3.  bir gelir artışı daha elde edecek. Dükkanını işletmeye devam eden Bağ-Kur esnaf emeklileri, bu 3’lü zam sayesinde aylık en az 234 lira fazla maaş almaya hak kazanacaklar

Neler Değişecek ?

Halen en düşük Bağ-Kur esnaf emeklisi aylığı 971 lira 72 kuruş. Maaşı bu tutarda olan ve dükkanını işletmeye devam eden bir esnaf emeklisinin eline, destek primi kesintisi nedeniyle ayda 874 lira 54 kuruş geçiyor. Bu ay enflasyon zammı ve 100 lira seyyanen artışın eklenmesiyle bu emeklinin maaşı bin 109 lira 22 kuruş olacak. Bu emeklinin eline prim kesintisi nedeniyle aylık 998 lira 29 kuruş geçecek. Kesintinin kalkmasının ardından ise bu emekli esnafın eline geçecek para bin 109 lira 22 kuruşa çıkacak. Bu emekli esnaf, 3 zamla aylık 234 lira gelir artışına kavuşmuş olacak.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>