Anasayfa / Emeklilik / Bağ-Kurlu 5 Yıl Erken Emekli Olabilir
bag-kurlu-5-yil-erken-emekli-olabilir-2197297

Bağ-Kurlu 5 Yıl Erken Emekli Olabilir

Bağ-Kurlu 5 Yıl Erken Emekli Olabilir

Erken emekliliğe ulaşılabilmek için Bağkurlu vatandaşlar ile SSK’lı vatandaşların prim günü sayıları eşitlenecek. Bu eşitleme sonrasında Bağkurlu olan vatandaşlar 5 yıl daha erken emekli olabilecek. Bu haber ise toplamda 2.5 milyon kişiyi ilgilendiriyor. İşte sizlere bu habere ilişkin çarpıcı bilgiler!

2014’in Kasım ayında bu habere ilişkin bir konferans düzenlendi ve Gümrük Bakanlığı tarafından 4’ünce Esnaf ve Sanatkarlar Şurası düzenlendi. Şurayı Recep Tayyip Erdoğan açtı. Recep Tayyip Erdoğan’ın açmış olduğu bu şurada bir çok önemli konuya değinildi ve insanların SKK ile, Bağkur ile ilgili olan soruları ve sorunları giderilmiş oldu. Bu haber ise şimdi yeniden yapılandırılarak gün yüzüne çıkartılmış oldu. Şimdi yeniden 2.5 milyon kişiyi ilgilendiren bir konu ortaya atılarak çalışmalara başlandı.

Yeni konuyla birlikte SSK’lı ile Bağkur’lu arasında olan 1800 günlük fark kalkmış olacak. Herkes tarafından fikirler alındı, şekiller verildi. Şimdi ise konuşulan herşeyin TBMM’e sunulması bekleniyor. Yani konuşulan herşeyin yasa taslağı haline getirilmesi bekleniyor. Eski yasaya göre işci ve memurlar için emeklilik prim günü sayısı 7200 gün olarak belirlenmişti yani 20 yıla tekabül eden bu yasa Bağkur’lulara zorluk yaşatıyordu. İşci ve memurlar 20 yılda emekli olabiliyorken Bağkur’lular 25 yılda yani 9000 gün prim sayısında emekli olabiliyordu. Fakat yeni getirilecek olan yasa ile birlikte bu aradaki 5 yıllık kayıp kapatılacak Bağkur’luların daha erken emekli olablmesi sağlanacak.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>