Anasayfa / Emeklilik / Bireysel Emeklilik Çıkış Hesaplama 2018
bireysel-emeklilik-cikti-hesaplama-ciktisi-ogrenme-emeklilik-sorgulama

Bireysel Emeklilik Çıkış Hesaplama 2018

Bireysel Emeklilik Çıkış Hesaplama

Geçtiğimiz dönem içerisinde memurlar ve 250 ile 1.000 çalışanı bulunan işletmelerde çalışanlar için zorunlu hale getirilen bireysel emeklilik sigortası hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz. Bu kapsamda sizlere birtakım açıklamalarda bulunmak istiyoruz. İlk olarak bu sistem klasik emeklilik sisteminden farklı olup tasarruf yapmayı sağlamaktadır. Bu kapsamda 10 yıl BES’te kalmayı garanti edenlere 10 yılın sonunda 1.000 TL’lik devlet katkısı da sunulmaktadır.

Çıkış Hesaplama

Her ne kadar bu sisteme girmek zorunlu hale getirilmiş olsa da ayrılmak isteyenler diledikleri aman kurumlarına posta veya e-posta yoluyla bildirerek ayrılabilirler. Bu durumda birikmiş olan paralarını da geri talep edebilirler. 10 iş günü içerisinde de bu paralar hesaplarınıza yatırılacaktır.

Ancak sistemden erken çıkmış iseniz bu durumda ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu kapsamda 10 yıl dolmadan önce ayrılan bir kişiye uygulanacak kesinti %15 olmaktadır. Yani 10 bin TL’niz birikmiş ise bu durumda 1.500 TL’si devlet tarafından BES çıkış bedeli olarak alınmaktadır.

Eğer 10 yılı doldurduysanız ancak emeklilik hakkına ulaşamadıysanız bu durumda da %10’luk bir kesinti uygulanmaktadır. örneğin 10 bin TL’niz birikmiş ise 1.000 TL’niz devlet tarafından kesilecektir.

Son olarak hem 10 yılı doldurmuş hem de emeklilik hakkını elde etmiş iseniz ancak paranızı toplu olarak almak istiyorsanız bu durumda %5 kesinti uygulanacaktır. Örneğin 10 bin TL’niz birikmiş ise 500 TL kesilecektir.

Bunların yanı sıra 10 yıllık süreyi ve emekliliği tamamlamanız halinde tüm parayı çekmek yerine 3 yıl boyunca emekli maaşı almayı tercih ederseniz bu durumda %5 devlet katkısı verilecektir. Örneğin 10 bin TL birikmiş ise 500 TL katkı alacaksınız. Brüt maaşınızın %3’ü kadar aylık kesinti yapıldığından ötürü kaç ay sistemde kaldıysanız buradan hesaplayarak birikmiş paranızı da tespit edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>