Anasayfa / Emeklilik / Bireysel Emeklilik Fon Getirileri
3600-calisma-gunu-olan-kidem-tazminati-alabilir-mi-dilekce-ornegi-nezamanemekliolabilirim

Bireysel Emeklilik Fon Getirileri

Bireysel Emeklilik Fon Getirileri

Bireysel  emeklilik fonları ne kadar kazandırıyor diye merak ediyorsanız her kuruluşun bir hesaplama aracı bulunmaktadır. Emeklilik fonları düşük riskli fonlar, orta riskli fonlar ve yüksek riskli fonlar olmak üzere 3 e ayrılıyor. Bu araçla seçtiğiniz emeklilik fonunun günlük, aylık, yıllık getirilerini hesaplatabilirsiniz. Bireysel emeklik fon getirileri her şirkete göre değişmektedir. Öyle ki bazılarında aylık kazanç fazlayken bir diğerinde aylık kazanç düşük olan şirketin yıllık kazancı diğer şirkete göre fazla olabilir. Bu yüzden detaylı bir araştırma sizin yararınıza olacaktır.

Bireysel Emeklilik Yatırım Fonu Nedir?

Bireysel emeklilik şirketi tarafından emeklilik sözleşmesi kapsamında alınan ve girişimciler adına bireysel emeklilik hesaplarında izlenen katkıların riskin dağıtılması ve inançlı mülkiyet gerekliliklerine göre işletilmesi amacıyla oluşturulan malvarlığıdır.

Bireysel Emeklilik Fonu Nasıl Seçilmeli?

Planlarınız çerçevesinde sunulan fonları yatırım tercihinize göre seçerek birikimlerinizi seçeceğiniz fonlar arasında plan çerçevesinde tanımlanan sınırlar dahilinde dilediğiniz oranlarda paylaştırabilirsiniz. Emeklilik yatırım fonunun amacı ve yatırım stratejisi ile sizin yatırım tercihlerinizin uyuşması fon seçiminde dikkat edilecek maddeler arasında. Şirketlerin internet sitelerinden bulabileceğiniz yatırım fonları tanıtım kılavuzları fiyat ve getiri bilgileri fon seçiminizde size yol gösterecektir. Herhangi bir tercihte bulunmazsanız katkı paylarınız portföy sınırlamaları hazine müsteşarlığı tarafından belirlenmiş sabit fonlarda yatırıma yöneltir.

Bireysel Emeklilik Fonu Sorumlulukarı

Bireysel emeklilik fon tercihleri sizin tarafınızdan yapılır. Bu fonun size getirisi hakkında şirketiniz tarafından herhangi bir bilgi verilmez. Eğer bireysel emeklilik fonunuzu değiştirmek istiyorsanız bunu  talebini sadece sizin tarafınızdan yapılabilir. Bireysel emeklilik fon seçimlerinde ve fon değişikliğinde alacağınız herhangi bir risk düzeyi belirlemeniz doğru tercih yapmanız da yol gösterir.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>