Anasayfa / Emeklilik / Bireysel Emeklilik Hesaplama
25186694601

Bireysel Emeklilik Hesaplama

Bes’de Hesaplı Olmak Kazandırır

            Çoğumuz mevcut sistemde para biriktirme planı yapıp asla gerçekleştirememekteyiz ve biriktirdiğimizde de günlük fon getirili hesapları tercih edip istediğimizde çekilebilen hesapları tercih etmekteyiz. Tabi bu da son derece zor bir şekilde para biriktirmemizi sağlamaktadır. Bireysel Emeklilik Hesaplamasistemi özellikle de genç yaşta başlayanlar için muhteşem bir birikim sistemidir.

Vadeli hesabında getirisi vardır ancak belli vade sonrasında o birikimi de bir şekilde ihtiyaçlarımıza harcarız. Birikimimiz ve gelirimiz bizim yaşam standartlımızı belirler eğer gerçekten iyi bir gelire sahipsek zaten bunu çok fazla irdelemek anlamsız olur ama ülkemiz genel standartlarında özellikle bir özel sektör çalışanı iseniz ve evli – çocuklu iseniz bu sistem kesinlikle zorunlu olmalıdır sizler için.

Tabi adı üstünde emeklilik sistemi diyoruz bir yandan para biriktirme diyoruz, emekliliği beklemek mutlaka yararımıza olacaktır fakat dünyanın binbir türlü hali var işsiz kaldığımızda veya zor şartlara düştüğümüzde bize güven verecek bir birikimimizin olması bizim için her zaman avantaj olacaktır. Bireysel Emeklilik HesaplamaSistemi hesaplama konusunda bilgi vereceğiz fakat bazı banka kanallarından da bilgi alabilir aynı zamanda bu gelişmeleri ekonomi dergilerinden ve gazetelerden de takip edebilirsiniz.

Devlet katkısı %25 olduğundan itibaren üye sayısını ülke çapında arttırmıştır ve arttırmaya da devam etmektedir. Bununla birlikte birçok banka kanalı olsun ve sadece bireysel emeklilik sağlayan firmalar da mevcuttur. BES üyesi iseniz ayda en az bir kez bülteni mutlaka takip etmeniz ve kazancınızı hesaplamanız gerekmektedir.

25186694601 (1)

             Bireysel Emeklilik Hesaplama

            Bu hesaplama BES ‘ in sizi ne zaman emekli edeceğini yıllık ve aylık getirisini günümüz sisteminde bilgilendirecektir. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından 2010 yılında yayımlanan genelgeye göre, bazı senaryoya göre %10, alternatif senaryoya göre %6 yıllık getirisi, brüt reel getiri oranıdır. Senaryolar kapsamında belirtilen reel getiri oranları, plan kapsamındaki alınabilecek olasılığı olan fonların gider kesintileriyle birlikte hesaplanmış halidir. Buradaki kriterler aylık ödeme tutarınız, başlangıç ödeme priminiz, ödemeye başladığınız yaş ve emekli olacağınız yaş ile ilgilidir. Emekli olabileceğiniz minimum yaş 56, başlangıç yaşı ise minimum 18’dir.

 

Bir önceki yazımız olan Ne Zaman Emekli Olabilirim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>