Anasayfa / Emeklilik / Bireysel Emeklilik Kampanyaları 2018
emeklilerin-sayisi

Bireysel Emeklilik Kampanyaları 2018

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Günümüzde bireysel emeklilik sistemi hem devlet hem de bazı banka ve kurulular tarafından desteklenmekte ve bunun üzerine birçok kampanya oluşturulmaktadır.

Bilindiği gibi 2003 yılında faaliyete giren bireysel emeklilik sistemi 2013 yılında devletin de destek vermesiyle hız kazanmıştır. 2003 yılından başlayıp 2012 yılı sonuna kadar geçen sürede yaklaşık 3,1 milyon katılımcı ve 20,3 milyar lira fon büyüklüğüne ulaşan sistem devlet desteğinden sonra daha da hız kazanmış ve büyümeye devam etmektedir.

Kazançlarımızdan tasarruf sağlamanın en güzel yollarından birisi olan bireysel emeklilik sistemine devlet de yatırımımıza %25 destek vererek bu sistemin teşvik etmektedir. Bunun yanında bazı bankalar da devlet desteğinin yanında kendi oluşturduğu kampanyalarla vatandaşa cazip teklifler sunmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Banka Kampanyaları

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi:  İş bankasının bireysel emeklilik sisteminde devlet desteğinin verdiği %25 katkı payının yanında, Anadolu Hayat Emeklilik Sistemi de %25 destek vererek bir kampanya oluşturmuş durumda. Fakat bu destek 50 TL ile sınırlandırılmış.

Akbank Bireysel Emeklilik Sistemi: Akbank bireysel emeklilik sisteminde Avivasa ile işbirliği içinde olup %25 devlet desteği yanında kendi kampanyasını sunmakta. Bu kampanya koşullarına göre minimum katılma payı 200 TL olmalı ve bu katkı payı kredi kartı ile yatırılmalı. Bunun sonucunda Akbank 100 TL chippara yüklemeyi vaat ediyor.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Sistemi: Yapı Kredi bankası ve Allianz işbirliği ile oluşturulan bireysel emeklilik kampanyasında %25 devlet desteğinin yanında %0,5 worldpuan da kazanabileceksiniz. Ayrıca bu worldpuanlar katkı payı olarak da kullanılabilmekte.

Otomatik Katılım

1 Ocak 2017 tarihinde faaliyete giren sistemde çalışanlar 45 yaşını aşmamış ise bu siteme dahil olacak. Otomatik katılım sisteminde çalışanların kazançlarının % 3ü otomatik olarak bu sisteme dahil edilmektedir. Örneğin 1647 TL asgari ücret alan bir çalışan için 50 TL otomatik katılım payı ödenmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>