Anasayfa / Emeklilik / Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) İptali
bireysel_emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) İptali

Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) iptali yani bu sistemden ayrılmak her aşamada mümkün olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi ayrılmamız durumunda birikimimizin nasıl etkileneceği olmalıdır. Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan son düzenlemeyle birlikte devlet katkı payı uygulamasına geçilmiştir. Tek değişiklik bu olmamakla birlikte bunun yanında BES ‘ten çıkışta yapılan kesinti oranlarında da değişiklik olmuştur. Bireysel Emeklilikten kesintisiz ayrılmak için yalnızca sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren ilk 60 (altmış) günde yararlanabileceğimiz cayma hakkıyla mümkün olmaktadır.Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) iptali   konusunda yapılan kesintileri 3 gruba ayırabilmekteyiz. Bunlar; Stopaj kesintisi, giriş aidatı kesintisi, devlet katkısı kesintisi şeklinde olmaktadır. BES ‘de 10 yılı doldurmadan ayrılan bireylerden getiri usulü üzerinden %15 oranın stopaj kesintisi yapılmaktadır. Özellikle sisteme yeni girmişseniz ve ayrılmak istiyorsanız asıl canınızı yakacak olan kesinti kesinlikle giriş aidatı kesintisi olacaktır. Giriş aidatı BES’e  girişte alınan sözleşme tarihindeki brüt asgari ücrete göre hesaplanan bir aidat olarak tanımlanabilir.. Bu tutar yasal düzenlemelere göre bir kısmı peşin bir kısmı da ertelenmiş olarak tahsil edilmektedir. Peşin alınacak kısmı için de taksitlendirme yapılabilmektedir. Peşin alınacak bu kısım brüt asgari ücretin %10’nu geçmemelidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) iptali   sisteme girmemizin en büyük etmeni olan devlet katkısı da sistemden çıkılması halinde kesintiye tabi olan kalemlerden birisi olmaktadır. BES ‘ten ayrılma durumunda devlet katkısında hakkedilen  tutarlar değişiklik göstermektedir. Bu sistemde geçirilen sürelerle tam orantılı olarak verilen %25 ‘lik devlet katkısı tutarının belli bir kısmı katılımcıya ödenmektedir dolayısıyla verilen devlet katkısından kesinti yapılmaktadır. BES’den 3 yıl içinde ayrılmanız durumunda hesabınızda bulunan devlet katkısı tutarından hiçbir şekilde yararlanamazsınız, tamamı kesilir.3-6 yıl arasında sistemden ayrılmanız halinde hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %15’ini alabilirsiniz. 6-10 yıl arasında BES ’ten çıkarsanız alacağınız devlet katkısı ise %35 olarak belirlenmiştir.10 yılı doldurdunuz fakat emeklilik hakkı kazanmadan (56 yaşını doldurmadan) Bireysel Emeklilik sisteminden ayrılırsanız hesabınızdaki devlet katkısı tutarının %60 ‘ını alabilirsiniz. Dolayısıyla %40 oranında kesintiye tabi tutulmuş olursunuz.Devlet teşvik katkısının tamamını almanız için ise, 10 yılı doldurup Bireysel Emeklilikten Emekli olmanız gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>