Anasayfa / Emeklilik / Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel emeklilik sistemi; Kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kurulan bireysel emeklilik sisteminin amacı, kişilerin çalışma hayatları boyunca yaptıkları tasarrufların  yatırıma yönlendirmesini sağlayarak, tasarruf yaptıkları süre boyunca sahip oldukları refah düzeyinin emeklilik döneminde de devam etmesine yönelik bir yatırım aracı olarak ifade edilmektedir. Bireysel emeklilik sistemi tamamen gönüllü katılıma dayanmaktadır.

Bireysel emeklilik sistemine hukuki işlemini kendileri yapabilecek kişiler katılabilmektedir. Bu sisteme katılabilmek için herhangi bir emeklilik şirketi yada emeklilik sözleşmesini onaylamak yeterlidir. Emeklilik şirketleri, bireysel emeklilik sistemine girmek isteyenlere ayrıntılı bilgi verirler. Bu bilgilerde kişilerin emekliliğe yönelik beklentilerine, gelir düzeyine ve yaşına uygun bir emeklilik planı hazırlamaktadır. Kişi bu bilgiyi edindikten sonra karar vermişse karşılık bir teklif formu hazırlanır. Teklif formu usulüne göre doldurarak imzalar. Kişiler bu bilgilere internet üzerinden ya da çağrı merkezinden ulaşmışlarsa, yetkililer tarafından sözleşme düzenlenmektedir. Katılımcılar emeklilik planı ve sistemine ait bilgilerin kendisine verildiğini teyit eder ve bu teklifi elektronik imza veya çağrı merkezi aracılığıyla onaylar.

 

Bireysel emeklilik sözleşmesi, şirket (ortaklık) tarafından reddedilmediği takdirde, varsa blokaj süresinin tamamlanmasını, katkı payı olarak yapılan ilk ödemenin şirket hesaplarına nakden ödendiği tarihte yürürlüğe girer. Katılımcı, teklif formunun imzalanmasını veya teklifin onaylandığı tarihten itibaren 60 gün içinde vazgeçme hakkına sahiptir. Kişi vazgeçme işlemini onaylayarak bildiriminin şirkete ulaştığı tarihten itibaren verilen ödeme talimatları iptal ettirilir ve yapılan tüm ödemeler, fon toplam gider kesintisi haricinde hiçbir kesinti yapılmadan, varsa yatırım gelirleriyle birlikte 10 iş günü içinde kişiye iade edilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>