Anasayfa / Emeklilik / Bu Meslekleri Yapanlara Erken Emeklilik Şansı Geliyor
erken-emeklilik-sansi-hangi-meslek-grubuna-geliyor

Bu Meslekleri Yapanlara Erken Emeklilik Şansı Geliyor

Günümüzde bir çok kişi iş sahibi olmak için sürekli arayış içinde olmaktadırlar. İş sahibi olanlar da emeklilik hesapları yapmaktadırlar. 2018 yılı itibariyle işe başlayacak olan kişiler 60 yaşından önce emekli olamayacaklardır. Bundan dolayı hükümetten gelecek erken emeklilik haberleri herkesin ilgisini çekmektedir.

Milyonlarca çalışan ne zaman emekli olacaksınız sorusuna net bir yanıt veremiyor. Bu noktada emeklilik yaşının kısalacağı konusunda önemli açıklamalar geldi.

Emeklilik yaşı kapsamında yıpranma payı alan meslek grupları genişletiliyor. Buna göre artık polis ve askerlerin yanı sıra diğer meslek gruplarında da yıpranma payları olacak.

Özel sektörde tehlikeli işlerde çalışanlar için fiili hizmet zammı uygulanıyor. Buna göre çalışanlar mesleklerine göre yılda 90 güne kadar daha fazla prim kazanıyor.

Bu sayede 20 yıl çalışan bir sigortalı 25 yıl çalışmış gibi oluyor ve emeklilik hesabı buna göre yapılıyor. Başta sağlık çalışanları ve öğretmenler olmak üzere çeşitli meslek gruplarına farklı katsayılarda yıpranma oranları eklenecek. Böylelikle daha erken yaşta emekli olunabilecek.

Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili şunları kaydetmişti : “5 yıla 1 yıl yıpranma payı olarak, bir sözüm vardı. İnşallah 16 Nisan’dan hemen sonra biz bu düzenlemeyi yapmak suretiyle yıpranma konusunu süratle çözeceğiz. Konuyu bizzat takip edeceğim.” demişti.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>