Anasayfa / Emeklilik / Çalışmadan Emekli Olmak
calismadan_emeklilik

Çalışmadan Emekli Olmak

 

                             Çalışmadan emekli olmak isteğe bağlı sigortalılık zorunluluk prensibinden tamamen farklı olarak işleyen bir sigortalılık türüdür. Zorunlu olarak sigortalı olması gerekmeyen, yani çalışmayan kişilerin, kendi primlerini ödemek şartıyla sosyal sigortalardan sunulan hizmetlerden yararlanmasının sağlandığı çalışmadan emeklilik için 5 şartın yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlardan birincisi, öncelikle çalışmadan emekli olmak isteyen kişinin 18 yaşını doldurması gerekmektedir.  18 yaşından önce bu mümkün değildir. Bir diğer şart ise kişinin Türkiye sınırları içerisinde ikamet ediyor olması şartıdır. Dolayısıyla kişi gelir tespiti yaptırıp genel sağlık sigortasına prim ödememek için ikametini Türkiye’den aldırmış kişiler bu sigortadan yararlanamamaktadır.

calismadan_emekli_olmak_mumkun

                             Çalışmadan emekli  olmanın en önemli temel şartı ise zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde bir işte çalışmıyor olmaktır. Yani 4/a kapsamında ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmıyor olmaktır. Bir işte çalışan kişi aynı zamanda bu haktan yararlanamaz. Bu konunun istisnası ay içinde 30 günden az çalışanların durumunu kapsamaktadır. Bu kişiler çalışıyor durumda olmasına rağmen isteğe bağlı sigorta nedeniyle eksik kalan günleri için isteğe bağlı sigortalı olarak ay içindeki sigortalılıklarını 30 güne tamamlayabilmektedirler. Bu kişilere örnek verecek olursak, taksi ve dolmuş şoförlerinden ay içerisindeki çalışma süreleri toplamı 10 günden az olanlar, isteğe bağlı sigortalı olarak çalışmalarını 30 güne tamamlayarak bu haktan yararlanabilirler. Bu kişiler için istisnai hüküm söz konusu olmaktadır.

calişmadan_emekli_olunur

Bu haktan yararlananlar çalışmadan sigortalı oldukları için yalnızca uzun dönem sigorta kollarıyla genel sağlık sigortasından yararlanabilmektedir. Bir diğer değişle bu kişiler malullük, ölüm ve yaşlılık risklerine karşı korunmaktadırlar. Hastalık, analık, iş kazası ve meslek hastalığı sigorta kolları çalışmadan emekli olmak isteyen kişilere uygulanmamaktadır. Dolayısıyla bu kişilerin ödeyecekleri primler de bu yönde belirlenmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan DUL - YETİM AYLIĞI BAĞLANMASI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>