Anasayfa / Emeklilik / Doğum Borçlanması İle Emeklilik
dogum-anne-660x330

Doğum Borçlanması İle Emeklilik

Erkeklerdeki askerlik borçlanmasının  bir benzeri olarak, kadınlar için doğumla borçlanma  devreye girmektedir. Çalışan anneler, doğum borçlanması yaparak erken emeklilik hakkına kavuşabilmektedir. Doğum borçlanması hakkı yeni bir uygulama olmamasına karşın, torba yasa ile birlikte kapsamı genişletilerek  daha önce sadece SSK’lı kadınlara verilen doğum borçlanması hakkı, torba yasa ile birlikte Bağ- Kur’ lu ve memur kadınlara da verilmektedir. En fazla 2 çocuk için borçlanma yapılabilirken, yeni yasal düzenlemeyle  borçlanma yapılabilecek çocuk sayısı da 3’e çıkarılmıştır.

Doğum borçlanmasından yararlanabilmek için bir takım şartlar söz konusudur. Sigortalı olduktan sonra doğum yapanlar, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabilmektedir. 3 çocuk için doğum borçlanması yapan anneler, 2. 160 gün, yani 6 sene prim kazanabiliyor. Fakat borçlanacağınız sürelerde çalışmamış, yani adınıza prim ödenmemiş olması ve çocuğun yaşaması şartı  bulunmaktadır. Yani her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı bulunmaktadır. Ne kadar prim eksiğiniz varsa o kadarını borçlanarak, bu süreleri beklemeden emeklilik hesabınıza eklenebilmektedir. Eksik primlerinizi başvuruda bulunurken ödeyeceğiniz miktarı siz belirlemektesiniz. Şayet priminiz tamam ise ve yaşı bekliyorsanız o zaman borçlanmaya gerek kalmayacaktır. Bilinmesi gereken bir diğer konu doğum borçlanması yaşı geriye çekmemektedir. Kadınlar, doğum borçlanması için stajyerlik başlangıçlarını ilk tarih olarak kullanabilmektedirler.

Doğum borçlanması için başvuru yapıp sonrasında ödeme yapılmazsa, işlem iptal edilmektedir. Ancak hak tamamen kaybedilmemekte olup  sonradan yeniden başvurarak borçlanma yapılabilmektedir. Yapılacak borçlanma miktarı asgari ücret üzerinden belirlenmektedir. Burada ihtiyacınız kadar prim gününü aylık ya da günlük olarak hesaplatıp ödeyebilirsiniz. En alt seviyeden ödemek yerine yüksek miktarda yapacağınız ödemeler emekli maaşınızda artışa da yol açabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Erkek Memurların Emekli Sandığı Emeklilik Şartları   başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>