Anasayfa / Emeklilik / DUL – YETİM AYLIĞI BAĞLANMASI
yargitaydan_dul_yetim_ayligi_mujdesi

DUL – YETİM AYLIĞI BAĞLANMASI

Dul-Yetim Aylığı, emeklilik maaşı alıyorken vefat eden bir kişinin geride kalan dul ve yetimleri ile görevde iken vefat eden ve hizmet süresi 10 yıl ve daha fazla olan kişilerin eşine, kanunda belirtilen koşulları  sağlayan çocuklarına, anne ve babasına aylık bağlanmaktadır.

Fiili hizmet süresinin 5 yılını doldurarak vefat eden kişilerin ölüm tarihinde 18 yaşını, orta öğretimde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapmaktaysa 25 yaşını doldurmamış çocuklarına 15 yıl hizmet süresinden bu yaşları geçmemek koşuluyla yetim aylığı bağlanabilmektedir. Fiili hizmet süresinin 5 yılını doldurduktan sonra vefat eden kişilerin ölüm tarihinden itibaren malül ve muhtaç olan eşlerine dul aylığı bağlanmaktadır. Dul ve yetim aylıklarına bağlanacak aylık, aylığa hak kazanan kişinin yaşıyor olması halinde kendine bağlanacak aylık miktarını asla geçememektedir. Dul ve yetim aylığı bağlanması bir takım gerekli işlemler söz konusudur. Bunlar ; görevde ve değil iken vefat eden kişilerin yapacağı işlemler olarak belirlenmektedir. Vefat edenin son olarak görev yaptığı kurum ile dul ve yetimlerin aylık taleplerine ilişkin dilekçe ile birlikte gerekli aylık bağlama belgelerinin ve vefat eden kişinin bütün hizmet sürelerini gösteren hizmet belgesi ile görevden ayrıldığı yıldan itibaren kesilen kesenek ve karşılıları gösteren belge ile sandığa ulaştırılması gerekmektedir.

Dul ve yetimlere ait aylık bağlama oranları; eş için %75, emekli yada çalışan aylığı alan eş için %50, eş ve bir yetim için %60 – %30, eş, iki yetim için % 50 – % 25, % 25, tek yetim  için % 50, İki yetim  için % 40, % 40 olarak belirlenmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>