Anasayfa / Emeklilik / Emekli İkramiyesi
emekli-ikramiyesi

Emekli İkramiyesi

Emeklilik ikramiyesi denildiğinde devlet memurlarının çalışma yaşamları sonunda, çalışırken kendilerinden ve devlet katkısı olarak alınan ve Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilen kesenek ve karşılıkların, hesaplama yapılarak bir anlamda çalışmalarının karşılığında ödüllendirme olarak verilmesi şeklinde değerlendirilmektedir. 2008 yılı Ekim ayı öncesinde devlet memuru olarak emekli olduklarında 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu Madde 89 hükmünde bulunan şartlara göre emekli ikramiyesi alabilmektedir.

Bu hüküm gereği emekli olabilecekleri tarihe kadar sadece devlet memurluğu görevinde bulunanlar, emekli olduklarında 30 yılı geçmemek üzere emekli ikramiyesi alabilmektedirler. 30 tam yıldan fazla çalışılmış olsa  bile sadece 30 yıllık süre için emeklilik ikramiyesi ödenebilmektedir. Emekli ikramiyesi her tam fiili hizmet yılına istinaden aylık için belirlenen esas tutarın  bir aylığı olarak verilmektedir. Şayet emekli olacakları tarihe kadar  SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı seklinde çalışmaları olursa1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükmüne bağlı olarak bir takım şartlar aranmaktadır. Memurlukta göreve son verilmesi, sicilen emeklilik, görevden atılma gibi sebeplerden dolayı ayrılma olursa memurluk sürelerine emekli ikramiyesi ödenememektedir. Emekli oldukları zamanda son görevleri ister SSK, ister  BAĞ-KUR isterse Emekli Sandığı olsun fark etmiyor, aylık bağlanılması koşulunu yerine getirenlere emeklilik ikramiyesi ödenebilmektedir.  Bu hakkı talep edenlerin memurluktan ayrılma durumu İş kanunu hükümlerine göre ikramiye ödenebilecek şekilde olması gerekmektedir.

2008 Yılı Ekim ayı sonrasında ilk defa Devlet memuru olanlar emekli olduklarında emekli ikramiyeleri 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu Madde 82 hükmünde bulunan koşullara göre alabilmektedirler.  Emekli olacakları tarihe kadar tüm çalışma yaşamları boyunca Devlet Memuru olanlar, emekli olduklarında 30 tam yılı geçmemek üzere emekli ikramiyesi alabilmektedirler. Eski memurlar İş Kanunu hükümlerine tabi tutulmuş iken yeni memurlar İş Kanununa tabi tutulmamışlardır. Bu durumda yeni memurlar, eski memurlardan daha avantajlı olmaktadır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>