Anasayfa / Emeklilik / Emekli Olmayı Düşünen Albaylara Emeklilik Teşviki
albay

Emekli Olmayı Düşünen Albaylara Emeklilik Teşviki

Bir çok kanunda değişiklikler meydana geldi. Paralı askerlik, yeni kimlik kartları, albaylara emeklilik teşvikin ve maden işçilerinin ücretlerini düzenleyen kanunlar ve ilgili değişiklikler mecliste kabul edildi.Bunlardan biri de Albay emeklilikleri ile alakalı .

TBMM Genel Kurulunda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 1. Bölümündeki 10 madde kabul edildi.

Emekli Olmayı Düşünen Albaylara Emeklilik Teşviki

Tasarıda yapılan yeni değişiklik ile, kadrosuzluktan emeklilik hükümlerine tabi ve 30 Ağustos 2016 itibarıyla subaylıkta 28, 29 ve 30. hizmet yıllarını tamamlayan personel hakkındaki emeklilik talebine Yüksek Askeri Şura (YAŞ) tarafından karar verilecek.

YAŞ ( Yüksek Askeri Şura ) tarafından emekliye ayrılmasına düşünülen albaylardan; 30 Ağustos 2016 tarihi ile subaylıkta 30. hizmet yılını dolduran emekliliğe esas aylık miktarın 5,5 katı 19 bin TL, 29. yılını dolduranlara 11 katı 38 bin TL, 28. yılını dolduranlara 16 katı 57 bin TL emeklilik ikramiyesi verilecek. Emeklilik ikramiyesi ödenen albaylar, 30 Ağustos 2016 tarihi ile kadrosuzluktan emekliye sevk edilecek. Bu kişilerden, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla bir üst rütbeye terfi ettirilenler, eğer isterlerse emekli olmayabilecekler.

Elektronik İmza Kanunu’nda yapılan değişiklikte de elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının yükümlülükleri yer alıyor.

Bu personel, aidatlarını her ay düzenli bir şekilde ödemeleri halinde, Ordu Yardımlaşma Kurumu üyeliklerini devam ettirebilecek.

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>