Anasayfa / Emeklilik / Emekli’den rekor Toki başvurusu
emekli-den-rekor-basvuru-6491728

Emekli’den rekor Toki başvurusu

Ev sahibi olmak isteyen emekli vatandaşlar için 17 ilde inşa edilen tam 4 bin 340 TOKİ konut için 51 bin 800 rekor başvuru yapıldığı açıklandı. Mehmet Ergün Turan ( TOKİ Başkanı ) yaptığı açıklamalarda, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun müjdesi ile, emekli ve dar gelirli insanlarımıza ortalama 250 lira gibi uygun bir taksitle ev sahibi yapmak için bütün işlemleri hızlandırdıklarını söyledi.

Mehmet Ergün Turan,hazırlanan projeler içerisinde diğer illerde de arazi üretme çalışmaları yaptıklarını dile getirdi.

Projelendirilecek iller hakkında ayrıntılı bilgilerc veren Mehmet Ergün Turan, şunları söyledi: “Şu anda 7 ilde daha arazi ürettik, TOKİ çalışmasını yapıyoruz. Oralar için de talepleri toplayacağız. Adana Sarıçam,Eskişehir Tepebaşı, Hatay Reyhanlı, Aksaray merkez, Kahramanmaraş Türkoğlu, Kayseri Mimar Sinan ve Kütahya Tavşanlı’da yapımına başlanacak TOKİ binalarında 2 bin 705 konut için emeklilerden talepler toplanacak ve ona göre hareket edilecek. Her geçen sürede talebin olduğu yerlerdeki ihtiyaçları karşılayacağız. Anadolu’nun birçok şehrinde, arazi üretmekte zorlandığımız birkaç vilayetimiz hariç, emekli vatandaşlarımızın taleplerine karşılık verecek bir çalışma içindeyiz.” Turan, farklı illerdeki 62 emekli derneğiyle özel projeler üretmek için görüşmelerin sürdüğünü vurguladı.

Mehmet Ergün Turan yaptığı diğer bir açıklamada ;”Emekliye İkinci Bahar Projesi” kapsamında 17 ilde talep topladıklarını belirten Turan, “İlk aşamada inşa edilecek toplam 4 bin 340 konut için 51 bin 800 başvuru aldık. Hiç konut sahibi olmayan emekli vatandaşlarımızı, kura ile konut sahibi yapmış olacağız” dedi.

Bu konutların kura çekilişinin geçen ay gerçekleştirildiğini belirten Turan, şunları kaydetti: “Konutlarımızı en kısa sürede vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.TOKİ olarak dar gelirli, konut sahibi olamayan vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaya devam edeceğiz. Toplu Konut İdaresi, emekli vatandaşlar, turizm çalışanı, sanayide çalışan alt gelir grubundaki vatandaşlar için ümit kaynağıdır. Antalya’da turizm sektöründe çalışan, alt gelir grubundaki kardeşlerimiz için 7-8 bin konut planlamamız var. karaman’da Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçi kardeşlerimiz için 428 konut inşa ediyoruz. Yine bu bölgede emekli vatandaşlarımız için 700 konutluk bir projemiz var. ”

Batman’da yaşayan emekli vatandaşlarımıza bin 472 konutun bitirilerek teslim edildiğini anlatan Turan, Ankara’nın Mamak ilçesi Gülseren Mahallesi’nde inşa edilen TOKİ’nin 952 konutta da emekliler için yüzde 25 kontenjan ayırdıklarını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Sistemi ‘nin (BES) İptali başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>