Anasayfa / Emeklilik / Emekliler Zamlarını 18 Ocakta Alıyor
1557492_h

Emekliler Zamlarını 18 Ocakta Alıyor

2016 da yapılan zamlarla birlikte  Ocak Zamlı Memur Emeklilerinin ve SSK BAĞKUR  Emekli Maaşları Kim Ne Kadar ve ne zaman Alacak?

Emeklilerimiz zamlı maaşları pazartesi hesaplarında. 11 milyon emeklinin zamlı maaşları pazartesinden itibaren yatırılıyor . Bağ-Kur ve İşçi ile memur emeklileri çifte zam alacak. Memurlarda derece yükselmesi de maaşları etkileyecek.

Emeklilerin beklediği zam tarihi sonunda geldi çattı. Tam tamına 11 milyona yakın emekli ve dul yetim maaşı alanlar bu ay maaş hesaplarında zamları görecekler ve yüksek maaş çekecekler.Bağ-Kur ve İşçi  emeklileri için zamlı maaşlar pazartesi gününden itibaren yatırılmaya başlayacak. Bu ay yapılacak zamlar tek bir kalemden oluşmadığı için de detaylı bir hesap gerekiyor. Çünkü hem Bağ-Kur ve  işçi  emeklileri hem de memur emeklileri çift zam alacaklar. Hatta kendi işini yapmayı sürdüren Bağ- Kur emeklileri için de sosyal güvenlik destek priminin kesilmesinden ötürü yüzde 10’luk bir ek artış da gündeme gelecek. Bu konudaki yasal düzenleme bir kaç gün önce Meclis’te komisyondan da geçti.

YÜZDE 4 VERGİ İADESİ

Memur emeklisi vatandaşlarımız için tam olarak % 6 oranında toplu sözleşme zammı maaşlarına eklenecek. Bunun yanı sıra  yüzde 4’lük vergi iadesi de verilecek. Memur emeklileri bu zamların yanında temmuz ayında ayrıca yüzde 5 daha zam alacak.

DUL-YETİME HİSSESİ KADAR ARTIŞ VAR

Emeklilerden vefat eden vatandaşlarımız çocukları ve eşleri de zamlardan yararlanacak. Ama bu durumdakiler için hesap onların maaştan aldıkları hisse oranına göre değişecektir. Ölen eşten dolayı alınan maaşlar hisselere bölünüyor. Örnek verecek olursak vefat eden emeklinin eşi sağ ise ve 2 çocuğu var ise, maaşın yüzde 50’lik kısmı eşe, yüzde 25’i bir çocuğa, yüzde 25’i de diğer çocuğa veriliyor. Yani bir emeklinin maaşı bin 600 lira ise, eş 800 lira, çocuklar da 400’er lira alıyor. Vefat eden emeklinin maaşı gibi yapılan zamlar da hisseler oranında maaşa ekleniyor. Bu duruma göre; ocak ayı maaşına yüzde 3.86 enflasyon farkı ve 100 liralık seyyanen zammı eklenecek. Örnek olarak; bir eş ve 2 çocuğun olduğu bir dosyada 100 lira zamdan eş 50 lira, çocuklar ise 25’er lira alacak. Toplam zam 100 lira olacak.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>