Anasayfa / Emeklilik / Emeklilik için yaşı bekleyip çalışmaya devam edenlere Yargıtaydan çifte tazminat
u_emeklilik-icin-yasi-bekleyip-calismaya-devam-edenlere-yargitaydan-cifte-tazminat

Emeklilik için yaşı bekleyip çalışmaya devam edenlere Yargıtaydan çifte tazminat

Emeklilere bir güzel haber daha geliyor. Emeklilik için yaşı bekleyen vatandaşlarımız yeni duruma göre eğer  çalışmaya devam ederlerse bir değil iki kez tazminat alma hakkına kavuşacak. Emeklilik için toplam gününü tamamlayan milyonlarca kişiye Yargıtay’dan tazminat müjdesi geldi ve bir çok emekli için umut kapısı oldu”.

Takvim’in haberine göre, 15 yıl 3 bin 600 gününü tamamlayan kişiler eğer 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olmuşlarsa SGK’ya başvurarak bir yazı alıyorlar. Aldıkları bu yazı ile iş yerlerine başvurarak 1 yıl ve üzeri çalışmalarına karşılık tazminatlarını alabiliyorlar. Eğer 9 Eylül 1999 tarihinden daha önce sigortalı olmuş ve emeklilik olabilmek için emeklilik yaşını bekleyenler istifa etmesine rağmen tazminatlarını alıp ayrıldıktan sonra tekrar çalışmaya başlayabilecek ve ikinci bir tazminat da almaya hak kazanacaklar.

Noterden Verin

Bu durumda olan bazı vatandaşların çalışmalarının önünde hiç bir engel olmamasına rağmen zaman zaman bazı tartışmalar ve problemler çıkıyordu. Bu açıklama ile yargıtay bu tartışmalara son noktayı koydu. İstifa edip tazminatı alanlar emeklilik yaşı gelene kadar çalışabilecek. Burada da 1 yıllarını doldurduklarında isterlerse istifa ederek tazminatlarını alabilecek. SGK bu konuyla ilgili yazıyı iki kez veriyor. İstifa dilekçesini kesinlikle noterden göndermeniz sizin için çok çok daha iyi olacaktır. Lütfen bunu göz önünde bulundurun.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>