Anasayfa / Emekli Maaşları / Emeklilik İkramiyesi Kimlere Verilir?
emeklilik-ikramiyesi-kimlere-verilir-emeklilik-sorgulama

Emeklilik İkramiyesi Kimlere Verilir?

Emeklilik İkramiyesi Kimlere Verilir?
Emeklilik ikramiyesi denilince akıllara ilk olarak memurlar gelse de diğer çalışanlar için de bu durum söz konusu olmaktadır. Ancak özel sektörde çalışanlar için bu hakkı elde etmek biraz daha zor olmaktadır. Diğer çalışanlar için kıdem tazminatı olarak adlandırılan bu ikramiye birçok koşula bağlanmıştır. Bu kapsamda sizlere kimlerin bu ikramiyeden faydalanabileceği hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunacağız.

Memurlar için emeklilik hakkını elde etmek ikramiyeyi elde etmek için de yeterli olmaktadır. Bununla birlikte 8 eylül 1999 tarihinden önce göreve başlayıp daha sonra istifa eden kimseler 15 yılı doldurmaları halinde emekli ikramiyesi alabilmektedir.

4A ve 4B kapsamında çalışanlara gelecek olursak bu kişiler için de bulunduğu iş yerinde en az bir yıl çalışma şartı aranmaktadır. Bununla birlikte kişinin işten kendi isteği ile de ayrılmaması gerekmektedir. Ancak bu duruma birtakım istisnalar getirilmiştir.

Örnek olarak verecek olursak askerlik nedeni ile ayrılma, kadının evlendikten sonra 1 sene içerisinde işinden ayrılması, emekli olunması, kişinin ölmesi gibi nedenlerden dolayı her ne kadar işveren işçiyi çıkarmamış olsa da kıdem tazminatı hak edilmiş olmaktadır.

Yukarıda belirtilen durumlarda kıdem tazminatı elde edilmektedir. Kıdem tazminatı miktarının hesaplanması için ise son alınan brüt maaş ve çalışılan hizmet yılının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda örnek olarak verecek olursak bir kişinin net maaşı 2 bin TL brüt maaşı da 3 bin TL olsun. Bu durumda 10 sene boyunca sabit bir yerde çalışan kimsenin yukarıda sayılan gerekçeler nedeniyle işten ayrılması durumunda ödenecek olan kıdem tazminatı miktarı 30 bin TL olacaktır. Eğer işveren bundan kaçınırsa dava yolu ile tazminatı almak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>