Anasayfa / Emekli Maaşları / Emeklilik Yaşı Ortalaması OECD Ülkelerinin Altında

Emeklilik Yaşı Ortalaması OECD Ülkelerinin Altında

muezzinoglu-emekli-maasi-emeklilik-yasi-aciklamalari-nezamanemekliolabilirim

Emeklilik Yaşı Ortalaması OECD Ülkelerinin Altında

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Konya’da basın mensuplarının emeklilik hakkında sorduğu soruları yanıtladı. Bakan Müezzinoğlu, özellikle kamu personel reformunun yapılması gerektiği üzerinde vurgu yaptı ve bu reformun ülke adına çok yararlı olacağından bahsetti.

Bakan Müezzinoğlu konuşmasına OECD verilerinde bahsederek devam etti. OECD üyesi ülkelerin emeklilik yaşı ortalaması verilerine göre 72, fakat ülkemizde emeklilik yaşı ortalaması 52. Şu anda emekli olmak için kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş olarak belirlesek de zamanında 37 yaşında emekli olan da olduğu için bu ortalamanın altında kalıyoruz.

Gelişmiş ülkelerin emekli yaşları ortalamalarını incelediğimizde ise Almanya’da emeklilik yaşı 65 olduğunu görüyoruz. bizler de ülke ortalamamız olan 52’yi yukarılara çekip 54, 55’e çıkartmalıyız. Dünyanın hiçbir ülkesinde 65 yaşın altında emekli yok. Bu erken emeklilik durumu sadece ülkemizde vardı. Bizler de bu ortalamayı yukarılara çekerek OECD ortalamasını yakalamayı planlıyoruz.

Türkiye emeklilere en uzun süre maaş ödeyen ülke durumunda olduğunu belirten Müezzinoğlu, Türkiye emeklilere ortalama 27 yıl maaş ödemesi yapıyor. OECD ülkeleri ise 17 yıl emekli maaşı ödüyor. Bizlerde emeklilerimize 17 yıl ödeyelim fakat adam gibi maaş ödeyelim açıklamalarında bulundu.

Bir önceki yazımız olan 2017 Emeklilere Promosyon Ödemesinin Tüm Detayları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 yorum

  1. bakan kaç para maaş alıyorsun? Onu neden söylemiyorsun bir de 600 vekil olacak aktüel denge bozulacak. Bu kadar kişi emekli olmayı bekliyor. Fakat bu emekli maaşı bütçeyi bozuyor değil mi?

  2. senin dediğin ülkelerde 2yılda millet vekilleri emekli oluyomu o ülkelerde vekiller 20bintl maaş alıyomu o vekillerin lokantalarında en pahallı yemekler kuruşlarla yeniliyomu elin vatan hainlerini besliyosunuz biz 30 yıl hizmet verelim bu ülkeye patron yaşlısın deyip ssk yapmasın 200tl gss ödeyelim geriye 1.100tlyle ev geçindirelim EYT NİN hakkı haram olsun bu dünyanın bide AHİRETİ var orda görüşürüz uzun kısa orta boylunuzla beraber

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>