Anasayfa / Emeklilik / Emeklilik Yaşı Yukarı Çekilecek mi? Kıdem Tazminatlarında Son Durum

Emeklilik Yaşı Yukarı Çekilecek mi? Kıdem Tazminatlarında Son Durum

numan-kurtulmus-emeklilik-aciklama

Emeklilik Yaşı Yukarı Çekilecek mi? Kıdem Tazminatlarında Son Durum

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü’nde, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı.

Kıdem tazminatı reformunun çok detaylı bir şekilde Bakanlar Kurulunda gündeme geldiğini belirterek, “Politika hedefleri olarak, işçiyi hak kaybına uğratmayacak, işverene ilave yükler getirmeyecek, tahsilat sorunu olmayacak, sürdürülebilir bir yapının ortaya konulduğu bu reform, detaylarıyla Bakanlar Kurulu üyeleriyle paylaşıldı. Bu reformun uygulanabilmesi için ilave bir yapıya ihtiyaç olmadığı, mevcut yapıyla bu reformun yapılabileceği ortaya konuldu.” dedi.

“EMEKLİLİK YAŞININ İLERİYE ÇEKİLMESİYLE İLGİLİ ÇALIŞMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Emeklilik yaşının yukarıya çekilmesiyle ilgili bir çalışmanın gündemde olup olmadığı sorulan Kurtulmuş, “Hayır, yok. Emeklilik yaşının yukarıya çekilmesinden ziyade şu andaki mevcut emeklilik yaşıyla ilgili yasal düzenleme devam edecektir. Sayın Müezzinoğlu’nun söylediği şu; OECD ülkelerinde emeklilik yaşı 72, bizde 52. Türkiye’de de bu yaşın belli bir süre içerisinde ileriye gitmesi kaçınılmazdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hedefi, 2036 yılına gelindiğinde Türkiye’de kadınlarda emekliliğin 58, erkeklerde ise 60 yaşına çekilmesini sağlayacak olan bir tahminde bulunuyorlar. Buna göre bir planlama yapıyorlar. Şu anda çok güçlü bir şekilde emeklilik yaşının ileriye çekilmesiyle ilgili bir çalışma söz konusu değil” diye yanıt verdi.

KIDEM TAZMİNATI

Bakanlar Kurulunda ele alınan konuları da aktaran Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, kıdem tazminatıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun sunum yaptığını bildirdi.

Kurtulmuş, kıdem tazminatı reformunun çok detaylı bir şekilde Bakanlar Kurulunda gündeme geldiğine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Politika hedefleri olarak, işçiyi hak kaybına uğratmayacak, işverene ilave yükler getirmeyecek, tahsilat sorunu olmayacak, sürdürülebilir bir yapının ortaya konulduğu bu reform, detaylarıyla Bakanlar Kurulu üyeleriyle paylaşıldı. Bu reformun uygulanabilmesi için ilave bir yapıya ihtiyaç olmadığı, mevcut yapıyla bu reformun yapılabileceği ortaya konuldu. Dolayısıyla bu Bakanlar Kurulundaki ilk bilgilendirmedir. Önümüzdeki günlerde ilgili bakan arkadaşlarımız, Bakanlar Kurulundaki tartışmaları da dikkate alarak, konunun daha net bir şekilde ana çerçevesinde oturtulmasını sağlayacaklar ve kıdem tazminatı reformu Türkiye’nin gündemine gelecektir. Dolayısıyla şu anda olgunlaşma aşamasındadır. İlk sunumu yapılmıştır. Önümüzdeki günlerde hem ilgili bakanların hem de kamuoyundaki ilgili tarafların görüşleri dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır.”

Bir önceki yazımız olan SGK'dan 500 Bin Kişiye Erken Emeklilik Müjdesi! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>