Anasayfa / Emeklilik / Emeklilikte Kimler Yaş Sınırına Takılıyor?
www.meydannet.com

Emeklilikte Kimler Yaş Sınırına Takılıyor?

Ülkemizde emekliliği düzenleyen kanunlar sürekli olarak değişiklik gösterdiği için emeklilikte yaşa takılanlar diye bir grup oluşmuştur. Peki kimdir bunlar ve bu tabir ne anlama gelmektedir? işte bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Geriye doğru yürüyen bir kanun olarak çıkartılan ve birçok kimsenin mağdur olmasına neden olan 8 eylül 1999 tarihli düzenleme ile birlikte emeklilik şartlarına bir yenisi daha eklenmişti. Bu şart ise emeklilik yaşı. Bu şarta göre meslek gruplarına özel olarak belirlenen yaşları tamamlayan kişilerin emekli olma hakları eğer primleri de dolmuş ise doğmaktadır. Bununla birlikte primi dolmuş ancak yaşını tamamlamamış ise bu durumda emekli olma hakkını elde edememiş olmaktadır.

Yeni Düzenleme ve Emeklilik Yaşı
1999 tarihinden önce emekli olan kişiler emeklilik yaşını beklemeden emekli olabiliyorlardı. Bu düzenleme ile birlikte ise emeklilik yaşı kadınlarda 58 ve erkeklerde de 60’a çıkarılmıştı. Bu kapsamda bir kişi doldurması gereken primi doldursa dahi yaşını tamamlamadıktan sonra emekli olması mümkün olmamaktadır.

Örnek olarak verecek olursak 1999 düzenlemesinden sonra işe giren birisinin çalışma süresi erkek için 25 yıl ve 7 bin gün prim yatırmaktır. Bu kapsamda kişi 25 yaşında işe başlasa ve 25 yıl çalışıp 50 yaşına gelse ve primlerini de doldurmuş olsa dahi bu durumda emeklilik hakkını elde edememektedir. Zira erkek için belirlenen 60 yaşına ulaşmamış olmaktadır. Bu durumda emeklilik hakkını elde edebilmesi için 60 yaşına kadar beklemesi gerekir.

Bu bekleme süresinde çalışmasa dahi 60 yaşına geldiğinde emeklilik maaşı bağlanacaktır. Bu düzenleme ile birlikte erken yaşta emeklilik sisteminden faydalanarak devletten yıllarca maaş alıp devlete yük olan kimselerin engellenmesi amaçlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>