Anasayfa / Emeklilik / Emeklilikte yaşa takılanlara kötü haber

Emeklilikte yaşa takılanlara kötü haber

Süleyman Soylu (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı), emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili maalesef bir düzenlemenin olmayacağını söyledi.

Vatandaşlarımızdan emeklilikte yaşa takılanların da büyük bir beklenti içerisinde olduğu belirtilerek, bu dönem bununla ilgili bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı sorusuna Bakan Süleyman Soylu, “Muhakkak ki ‘emeklilikte yaşa takılanlar’ diye bir durum üretildi. Biz elimizde ki imkanlar doğrultusunda gerekli çalışmaları yerine getirdiğimizi bilmenizi isterim.

Emeklilikte yaşa takılmak kavramını şu şekilde açıklayabiliriz; primlerini düzenli bir şekilde ödemiş ve prim günü dolmuş ama yaşı daha gelmediği için maalesef emekli olamayan vatandaşlarımız diyebiliriz. Peki bu durumda ne olacak? Özellikle yaş ile ilgili yapılan düzenlemeler, reformlar, yenilenmeler ihtiyaçtan kaynaklanır. Bu ülkede 34-35 yaşında insanlar emekli oldu ve biz her birimiz bu erken emekliliğin çok uzun süreli emekli maaşı ödemenin ve çok uzun süreli çalışmamanın maliyetini ödedik, hala ödemeye devam ediyoruz.

O yüzden biz reformumuzun sahibiyiz. Reformumuzun da takipçisi olacağız. Türkiye’de özellikle sosyal güvenlik sistemimizin giderleri ve gelirleri arasındaki dengesinin aktüerya hesabının sorumlusuyuz. Çok çok üzülerek ifade etmem gerekiyor ki, bu reform çalışan insanlarımızın hangi yaşta emekli olacaklarını bir şekilde biçimlendirmiş, netleştirmiş ve ortaya koymuştur. Onun için üzüldüğüm kısım şu kısım, bu beklentileri maalesef karşılayamayacağız” açıklamasında bulundu.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>