Anasayfa / Emekli Maaşları / Emekliye Özel Bankalardan da Promosyon Müjdesi. Promosyon Detayları Neler?

Emekliye Özel Bankalardan da Promosyon Müjdesi. Promosyon Detayları Neler?

2017-emekli-maasi-ozel-devlet-banka-promosynu-detaylari-neler-nezamanemekliolabilirim-com

Emekliye Özel Bankalardan da Promosyon Müjdesi. Promosyon Detayları Neler?

Emekliler için hükümet tarafından verileceği duyurulan promosyon için özel bankalar da devreye girdi. 450 liraya varan promosyonun, özel banka dopingiyle yükselmesi bekleniyor. Yaklaşık 11.5 milyon emekliye promosyon dönemi artık başladı. Kamu bankalarıyla anlaşma tamam.

Ancak emekli maaş pastasındaki payını kaybetmek istemeyen özel bankaların da promosyon vereceğine kesin gözüyle bakılıyor. Özel bankaların bunun için hazırlıklara başladığı belirtiliyor. 450 liraya varan promosyonun, özel banka dopingiyle yükselmesi bekleniyor.

Emekli Promosyonu ile ilgili bilinmesi gerekenler:

1- KİMLER YARARLANABİLECEK: SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin tamamı promosyon kapsamında.

2- HANGİ BANKALAR VERECEK: Şu an Çalışma Bakanlığı kamu bankalarıyla anlaşma sağlamış durumda. Yani kamu bankalarının promosyon ödemesi yapacağı kesin. Ancak özel bankaların da emekli müşterilerini kaybetmemek için promosyon hazırlıklarına başladığı gözlemleniyor.

3- NE KADAR ÖDENECEK: Maaşa göre promosyon tutarı değişecek. 3 yıllık dönem için; maaşı bin (1.000) Liranın altında olanlara 300 lira, maaşı bin-2 bin (1.000-2.000) lira arasında olanlara 375 lira, maaşı 2 bin(2.000) liranın üzerinde olanlara 450 lira ödenecek. Ayrıca; maaşın tamamının ATM’den tek seferde ücretsiz çekilebilmesi sağlanacak. Maaş hesapları için hesap işletim ücreti muafiyeti verilecek.

4- TUTAR ARTABİLİR Mİ? Belirlenen promosyon rakamları, taban tutarlar. Bankalar, bu tutarların altında promosyon ödeyemeyecek. Ancak özel bankaların da devreye girmesiyle promosyonun artması bekleniyor.

5- DUL VE YETİMLERE DE PROMOSYON OLACAK MI? Vefat eden emeklilerin hak sahipleri de promosyondan yararlanacak. Emeklilerin eş ve çocukları, kendilerine bağlanan maaşa göre belirlenen promosyon tutarını alacak.

6- BANKA SEÇİMİ İÇİN SÜRE SINIRI VAR MI? Emekliler ve hak sahipleri, promosyon anlaşması yapılan bankalar arasından çalışacakları bankaları tercih edebilecek. Eğer bankasını değiştirmeyecekse emeklinin bir şey yapmasına gerek yok. Ancak ‘Bankamı değiştireceğim’ derse, 3 ay içinde kararını vermesi gerekiyor.

7- ÖDEME ALIP BANKA DEĞİŞTİRİLEBİLECEK Mİ? Promosyon ödemesini aldıktan sonra bankasını değiştirmek isteyen emekliler için uygulamanın nasıl olacağı henüz belirlenmedi. Çalışma Bakanlığı, bu konuda çalışma yapıyor.

8- ÖDEMELER NE ŞEKİLDE OLACAK? Promosyon ödemeleri peşin olarak gerçekleştirilecek.

9- NE ZAMAN VERİLECEK? Ödemelerin, sistemsel geliştirmelerin tamamlanmasını takiben, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına göre belirlenecek tarihlerde Şubat’tan itibaren başlaması planlanıyor.

10- HANGİ ŞARTLAR ARANACAK? Promosyon için; aktif 2 adet otomatik ödeme talimatı ile birlikte, kredili mevduat hesabı veya kredi kartı ürünlerinden birinin olması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Bağ-Kur'luya Prim Ödemelerinde 666tl'ye Kadar İndirim Olacak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>