Anasayfa / Emeklilik / Emekliye yeni bir müjde: 13. maaş geliyor
90082

Emekliye yeni bir müjde: 13. maaş geliyor

Yeni yayınlanan haberlere göre memurlar gibi banka promosyonu almak isteyen emekli vatandaşlarımızı umutlandıran bir gelişme yaşandı. Süleyman Soylu(Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı), emeklilere promosyon ödenmesine ilişkin bankalarla görüştüklerini söyledi. DenizBank ile il protokolün imzalandığını söyleyen Soylu, diğer bankalarla görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. Bankalarla yapılacak bu  anlaşmalar sayesinde emeklilere 13’üncü maaşı getirecektir.

BAKAN AÇIKLADI

Soruları cevaplayan Bakan Soylu(Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı), emekli ve hak sahiplerinin mevcut hakları korunarak, bankalar ile emekli ve hak sahiplerinin menfaatleri doğrultusunda işbirliği protokollerinin imzalandığını kaydetti. Bakan Soylu, protokol hükümlerine göre, emekli, dul ve yetimlere ilk bağlanan gelir/aylıklar ile emekli ikramiyelerinin DenizBank şubelerinden ödenmesi ve gelir/aylıklarını bankadan almaya devam edecek emekli ve hak sahiplerine promosyon ödenmesinin öngörüldüğünü söyleyerek, promosyon ödemesine ilişkin olarak diğer bankalarla görüşmelerin devam ettiğini kaydetti. Soylu, emeklilere bankaların promosyon ödemesi yapması hususunda bazı dönemlerde yazılı ve görsel basında haberler yer alması üzerine sosyal sorumluluğun gereği olarak, muhtelif tarihlerde kamu ve özel bankaların üst yöneticileri ile yapılan toplantılarda emeklilere promosyon ödenmesinin talep edildiğini belirtti.

120 MİLYAR LİRALIK PASTA

Yaklaşık olarak, 11 milyon emekli vatandaşın maaşları hem özel bankalar hem de  kamu bankaları tarafından ödeniyor. Yıllık ortalama 120 milyar Tl’yi geçen bu para için bankalar büyük bir yarış içerisinde. Çeşit çeşit kampanyalar yapam bankaların bazısı nakit para bazısı ise çeyrek altın hediye ediyor. Böylece emeklilerin maaşlarını kendilerinden almasını istiyor. SGK iyi bir pazarlıkla bu yarışı, bir promosyon ödemesine çevirebilir.

900 LİRA BEKLENTİSİ

Bankalar, maaş ödemesini yaptıkları kamu personeli için anlaşılan dönem için (1-3 yıl) brüt maaşın yüzde 60’ını ödüyor. Emekliler de memurlar kadar promosyon almak istiyor. Buna göre bin 500 lira maaşı olan bir emekliye ödenecek promosyon miktarı 900 lira olacak.

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

  1. Emekli Sandığı emekli maaşları ve kesintilerinisorgulamak ayrıca emekliye promosyon maaşları zam ikramiye ilanlarını da sorgula

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>