Anasayfa / Emeklilik / Erkek Memurların Emekli Sandığı Emeklilik Şartları  
erkek-memurlar

Erkek Memurların Emekli Sandığı Emeklilik Şartları  

Erkek Memurların Emekli Sandığı Emeklilik Şartları, eski adıyla TC Emekli Sandığı iştirakçisi olarak anılan yeni adıyla emekli sandığı günümüzde 4/C olarak değiştirilmiştir 08.09.1999 gününden önce işe girmiş olan erkek memurlar 25 fiili hizmet süresini doldurmakla yükümlüdürler. 25 fiili hizmet süresini dolduran memurlara istekleri doğrultusunda emekli aylığı bağlanmaktadır. Emeklilik süresini 2 yıldan daha az dolduran erkek iştirakçiler 43 yaşını tamamlamalı şartı ile emeklilik talebinde bulunmaları halinde aylıkları bağlanabilmektedir.

Ancak bu şartları yerine getiremeyen erkek memurlar 25 yılı yani 9000 iş gününü tamamlamalarının yanında belli bir yaşı tamamladıktan sonra emekli olacaktır.

Erkek memurların yaşlılıktan emeklilikleri istinaden 08.09.1999 tarihinde Sandık iştirakcisi olanlardan 50 yaş ve daha yukarı yaşlarda olanlar, yaş haddi(61 yaşını tamamlamaları)  nedeniyle istekleri üzerine veya (65 yaşını tamamladıklarında)  re’sen emekliye ayrıldıklarında fiili hizmet süreleri 10 yılını doldurmuş olmak şartı ile emekli aylığı almaya hak kazanırlar.

Erkek Memurların Emekli Sandığı Emeklilik Şartları,  08.09.1999  ile 30.04.2008 tarih aralıklarında işe girmiş ERKEK memurların emekli olabilmeleri için 60 yaş sınırı belirlenmiş ve en az 9000 gün sayısına ulaşmaları şartını yerine getirdikleri taktirde emekli olabileceklerdir. Erkekler 08.09.1999 günü ve sonrasında işe girmişlerse kısmı emeklilik şartı göz önünde bulundurularak 5400 iş günü sayısı tamamlamaları halinde 61 yaşını doldurmalı şartı ile emekli olabileceklerdir.

ilk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrası işe girmiş erkekler iştirakçiler için 4/C uygulaması kapsamında sigortalı sayılanlar prim gün sayısı şartı aranmaktadır. Bu da eskiden olduğu gibi 9000 gün olarak belirlenmiştir. Erkek Memurların Emekli Sandığı Emeklilik Şartları,  Emeklilik yaşlarının kademeli artışının tespiti de 9000 günü tamamladıkları veya tamamlayacakları zamana göre belli olur.

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>