Anasayfa / Emeklilik / Hükümetten Emekli Maaşlarına Arttıracak Bazı Yeni Formüller
4b55995f-9e4e-426d-9299-4c6969c96a7e

Hükümetten Emekli Maaşlarına Arttıracak Bazı Yeni Formüller

Hükümet, son çalışmaları ile 2018 yılında emeklilikte yüksek maaşın önünü açtı. Özellikle 24 Haziran seçimlerinden sonra emeklilere daha iyi iyileştirmeler yapılacak gibi görünüyor. Bayramlardan önce bin tl verilmesi bunun ilk adımıydı. Bunun dışında yapılacak çalışmalar da bulunmaktadır. Bunu yapabilmek için tam bin 138 maddelik 10’uncu Kalkınma Planı’na “Emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametreler, kişilerinin çalışma hayatında daha uzun süre kalmasını teşvik edecek şekilde düzenlenecektir” maddesi eklendi. Yeni sistem ile çok çalışan çok emekli maaşı alacak. 331’inci maddede “Parametreler, kişilerin daha uzun çalışmasını teşvik edecek” ifadesi yer aldı.

DEVLETTE  KAZANIR

Sosyal güvenlik uzmanları; emekli olmayıp çalışmaya devam eden vatandaşların sisteme hem emekli maaşı almayarak hem de prim desteği almayarak  katkı yaptığına dikkat çekerek, “Emeklilik hakkını elde ettiği halde çalışan bir vatandaşın parası sistemde tutulmuş oluyor. Emekliliği süre ve yaş konusunda dolduran kişilerin emekli olmadan çalışmaya devam etmesi halinde emekliye ayrıldıklarında alacakları maaş yükselecek. Uzmanlar, emekliliği hak etmiş vatandaşların çalışmalarına devam etmeleri için birkaç teşvik edici yol izlenmesi gerektiğini savundular:Ayrıca bu vatandaş çalıştığı için prim ödemesi de yapmaya devam ediyor. Böylece sisteme çifte katkıda bulunmuş oluyor” yorumu yaptı.

ORAN YÜKSELİR ve MAAŞ ARTAR

“Emeklilik hakkı elde ettiği halde emekli olmayan, sisteme maaş almayarak ve prim ödeyerek katkıda bulunan vatandaşa; çalışmayı sürdürdüğü dönemlerde normalden daha yüksek bir emekli maaşı bağlama oranı da uygulanabilir. Emeklilik hakkını elde ettiği yıllardan itibaren daha yüksek maaş bağlama oranı uygulanabilir. Emekli olmayıp çalışmaya devam ederek emekli maaşını yükseltebilir. Sistemin üzerindeki yük de azaltılmış olur.”Kişi emekli olmayarak çalışmaya devam ettiğinde, emekliye ayrıldıktan sonra, ‘Benim emekli aylığım düşük’ diye bir sıkıntıya girmemiş olur.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>