Anasayfa / Sgk / İsteğe Bağlı Sigorta

İsteğe Bağlı Sigorta

İsteğe bağlı sigorta; zorunlu sigortalı olmak için gerekli şartları taşımayan ve bu şartları kaybetti için zorunluğu sigortalılık hakkını kaybettiği için sigortalı olamayan,  30 günden daha çalışan veya yarım gün çalışan yaşlılık, malullük ve ölüm sigortaları primleri ile genel sağlık sigortası primlerini kendileri ödeyerek emeklilik için belirlenen prim ödeme gün sayılarını tamamlamalarına olanak tanınan sistem isteğe bağlı sigortalılık olarak tanımlanmaktadır. 5510 sayılı kanunun 50. Maddesindeki ifadeye göre İsteğe bağlı sigorta; kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek şartıyla uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tâbi olmalarını sağlayan sigortadır.” Şeklinde ifade edilmiştir.

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için bir takım şartlar bulunmaktadır. Türkiye’de ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet ederken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarından;
a) 5510 sayılı kanuna tâbi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden daha az çalışmak ya da yarım gün çalışmak.
bSigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,
c) 18 yaşını doldurmuş olmak
d) İsteğe bağlı sigorta talep dilekçesiyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmuş olmak gerekmektedir

İsteğe bağlı sigortalılık, sigortalılık hakkını son bulma talebinde bulunanların , pirimi ödediği son günü takip eden ve aylık talebinde bulunanlara aylığa hak kazanmış olmak şartıyla talep tarihinden itibaren sona ermekte ayrıca ölen sigortalının öldüğü tarihten itibaren isteğe bağlı sigortalılığı sona ermektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>