Anasayfa / Emeklilik / Kim Ne Zaman Emekli Olacak
kim_ne_zaman_emekli_olacak

Kim Ne Zaman Emekli Olacak

8 Eylül 1999 yılına kadar kadınlar 38 yaş, erkekler 43 yaşında emekli olabiliyorlardı. Ancak yeni yasal düzenlemeyle birlikte kademeli olarak 1 Ocak 2048 yılında yaş sınırlaması 65 olacak. Emeklilik konusu herkesi ilgilendiren bir konudur.  Sosyal  güvenlik ile ilgili sorunların artması neticesinde ,  emekli olabilmenin koşulları ağırlaştırılarak, prim ödeme gün sayısı yükseltildi.

SSK eski adı değiştirilerek yeni adı 4/A olarak literatüre geçmiştir. Bu statüden emekli olabilmek için üç ayrı tarihe göre emeklilik koşulu aranmaktadır. Bu nedenle emeklilik yaşı ile prim gün sayısının hesaplanabilmesi için,  sigortalı çalışmaya başladığınız tarih ve yasal değişikliklerin yapıldığı andaki sigortalılık süresi önemli olmaktadır. Bu neden üç farklı tarih ile karşımıza çıkmaktadır.  Bunlardan birincisi 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanların durumu söz konusudur. İkincisi 8 eylül 1999 ve 30 nisan 2008 tarihleri arasında sigortalı olanların durumudur. Son olarak üçüncüsü ise 30 nisan 2008 sonrasında sigortalı olanlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

2008 yılında yürürlüğe giren yeni Sosyal Güvenlik Kanunu göre, 2008 yılı ve sonrasında iş yaşamına adım atanlar için emeklilik şartları oldukça ağırlaştırıldı. 2008 yılı ve sonrası ilk defa sigortalı olanlar Aralık 2035 tarihine kadar en az 7200 pirim günü ödemek şartıyla, kadın çalışanlar 58, erkek çalışanlar 60 yaşını doldurmak koşuluyla emeklilik hakkına sahip olabilecekler. 7200 prim gün sayısını ödemek şartıyla 31 Aralık 2035 tarihinden sonra yerine getirenler , prim ödeme gün sayısını yerine getirdikleri tarihe göre kademelendirildikleri yaşı doldurdukları zaman emekli olabilecekler.

 

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>