Anasayfa / Emeklilik / Malülen Emeklilik

Malülen Emeklilik

Hastalığı, sakatlığı dolayısıyla emekli edilmiş kişiye malulen emekli denir. Malülen emeklilikte kurallar genişletilerek  birçok hastalık sisteme dahil edilmiştir. 1 eylül tarihinden itibaren genişletilen düzenlemeye organ naklinden diyabete, kanserden genetik hastalıklara kadar 21 çeşit hastalık eklenmiştir. Bu düzenlemeyle birlikte 4 bin 250 kişi daha emeklilik hakkına sahip oldu. Eski yönetmelik sisteminde malulen emekliliğe başvuruda bulup reddedilenler, yeni düzenlemede tekarar başvuru yapabilecekler. Malülen emeklilere verilecek maaş 971 TL olarak belirlenmiştir. Daha önce başvuru yapıp reddedilenler düzenlemeden faydalanmak için sağlık raporu alarak bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğünün ilgili servislerine başvuru yapabilmektedir.

Malülen emekli olabilmenin bir takım koşulları bulunmaktadır. Bunlar ; on yıldır sigortalı olup toplam 1800 güne sahip olunmalı veya bakıma muhtaç derecede olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın toplamda 1800 gün, yaşlılık ve ölüm sigortaları pirimi bildirmiş olması gerekmektedir.

Malülen emekli olabilmek için ayrıca en az %60 oranında iş görmezlik raporu alınmalı ve 10 yıllık sigortalılık süresi ile 1800 pirim gün sayısı gibi şartlara haiz olmak gerekmektedir. (Bakıma muhtaç derece olanlar için 10 yıl sigortalılık şartı aranmaz 1800 pirim gün sayısı yeterlidir)

Bu emeklilik sisteminden yararlanmak isteyenler sağlık raporuyla birlikte bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik il veya Merkez Müdürlüğü’nün ilgili servislerine yada e-Devlet üzerinden Malüliyet aylığı başvurusu yapabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>