Anasayfa / Emeklilik / Memur Emeklilik Hesaplama
SSK

Memur Emeklilik Hesaplama

Memur Emeklilik Hesaplama oldukça basittir ve aşağıda sizin için kolay yoldan ulaşabileceğiniz bir araç hazırladık bilgileri doldurarak memur emeklilik tarihinizi hesaplayabilirsiniz.

Memurlar Nasıl Emekli Olabilir?

Devlet hizmetinde çalışan ve belirli bir aylığa sahip olan kişileri memur olarak adlandırmaktayız. Türkiye de kamu sektöründe çalışanların 3 te 2 si memurlardan oluşmaktadır. Toplam istihdam verilerine baktığımızda ise yüzde 10 luk kısmın memur olduğunu görmekteyiz.

Memurlar önemli bir yeri kapsarken gelen sorular arasında memur emeklilik hesaplama sorusu da oldukça fazladır. Memurlar çalışmaya başladıktan sonra ne zaman emekli olacaklarını öğrenmek için arama motorlarına başvurmaktadır.

memur_emekli_maasi_hesaplama_tablosu

Memur Emeklilik Zamanı Nasıl Hesaplanır?

Ben size genel bilgilerden bahsetmeye çalışacağım ve aklınızdaki sorulara cevap bulmaya çalışacağız. Her ülkenin çalışanları için belirlediği bir süre vardır.

Bu süreyi dolduranlar emekli olmaya hak kazanmaktadır. Türkiye de de en son Mart 2014 te değişen sistemle emeklilik yaşı ve prim gün sayısı belirlenmiştir. Yeni çıkan kanuna göre erkeklerde yaş 60 kadınlarda 55 prim gün sayısı ise 9000 olarak belirlenmekte. Memur emeklilik hesaplama işi yaparken de bu süre dikkate alınmaktadır. Örnek olarak siz 2012 yılında işe başlamışsanız ve 1990 doğumluysanız emeklilik yılınız 2050 olacak primi dolduracağı yıl ise 2037 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Memur emeklilik hesaplama işi yaptıktan sonra ise ikramiye hesaplaması işi yapmaktasınızdır. Hatırlatmak isterim ki ikramiye için verilen maximum yıl sayısı 30 dur. Siz ise 60 yaşında emekliliğe hak kazanacağınız için 30 yıldan fazla süreyle çalışacaksınız. Ancak aradaki o yıllara size herhangi bir emeklilik ikramiyesi verilmeyecek. Yani yeni gelen sistemin bir dezavantajı bu.

Memur Emeklilik Hesaplama Aracı

Bir önceki yazımız olan Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

  1. Emeklilik tarihimi bu sayede öğrendim. Teşekkür ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>