Anasayfa / Emeklilik / Memur Emeklisine Ek İkramiye Müjdesi
1425919593555

Memur Emeklisine Ek İkramiye Müjdesi

30 yıldan daha uzun süre çalışmış ve 2015 yılı öncesinde emekli olan memurlara 30 yıl üzeri çalışma süreleri  için emekli ikramiyesi alabilme yolu açıldı. Mahkemeye başvuran memur emeklileri neredeyse 30 bin lira gibi yüksek miktarlara varan miktarlarda emekli ikramiyesi alabilecek.

DAVA AÇAN PARASINI ALABİLECEK

Avukat Özgül ikramiyenin nasıl alınabileceğini şöyle açıkladı: “Mahkemeye başvuran kişilerin emekli ikramiyesi farkı olarak 15-30 bin TL arasında değişen hakları ödenecek, başvurmayanların hakları ödenmeyecektir.”

30 YIL SINIRI İPTAL OLUYOR

07 Ocak 2015 tarihinde aldığı bir karar ile Anayasa Mahkemesi  memurların emekli olurken aldıkları emekli ikramiyesinde 30 yıllık sınırı iptal etti. 2015 yılı öncesi emekli olan binlerce memur SGK’ya başvuru yaparak 30 yıl üzeri çalışmaları için paralarını isteyebilecekler. Ama SGK Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye doğru işlemeyeceği gerekçesi ile talepleri geri çevirdi. Önemli bir konu da şu sadece kararın alındığı tarihten sonra emekli olan memurların bu haktan yararlanabileceğini açıkladı. Konu mahkemeye taşındı. Emekli ikramiyesi farkının ödenmesine karar veren Ankara 10. ve 11. İdare Mahkemelerinin kararları emsal niteliğindedir” dedi.Talebi reddedilen emeklilerin, Ankara İdare Mahkemelerine dava açtığını söyleyen Avukat Handan Özgül, “Mahkeme, 30 hizmet yılından fazla geçen hizmet süresine göre hesaplanacak emekli ikramiyesinin yasal faiziyle birlikte ödenmesi gerektiği kararını verdi.

DAVALAR SADECE ANKARA’DA AÇILABİLECEK

Diğer bir önemli husus ta Avukat Handan Özgül açıklamasına göre davaların sadece Ankara’da açılabileceği. Bugüne kadar açılmış bir çok dava var. 30 yıldan fazla çalışması bulunan ve 2015 yılı öncesi emekli olan memurları bu fırsatı kesinlikle kaçırmamaları konusunda uyardı.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>