Anasayfa / Emeklilik / Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım
SSK

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım

Emekli Olmaktan Da Güzeli Maaşın Miktarı

Yıllarca çalıştınız kazandığınız ve kendinize göre bir yaşamı yaşıyorsunuz her şey çok güzel bir şekilde gidiyor ama aklınızda yaşlılık yıllarını hiç düşünmez misiniz? Çalışarak günümüzü idare ederken çalışamayacağımız yıllar içinde bazı yatırımlar ve önlemler alsak ta en güzel yatırım devamlı gelecek olan bir gelirdir. Tüm çalışanların en büyük merakı ne zaman emekli olacağım düşüncesi kadar belki de daha fazlası

emekli_ayligi_veikramiye_hesaplama_nasil_yapilir

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Eski kanun ile kadınlar 38 erkeler 43 yaşında emekli olabiliyordu ve emekli maaşları ödenen primin yüksekliğine göre artış gösterirken düşük ödenen primler ise düşük emekli maaşı olarak hesaplanıyordu. Gelelim günümüze 3 ayrı dönem olarak hesaplanır 2000 yılı öncesi 2008 yılı Ekim ayına kadar olan dönem ve 2008 Ekim ayından sonra ki dönem. Fakat sitemin işlemesinde aksaklık olmaması adına emekli maaşları günümüzde düşüş göstermektedir. Geçmişte daha genç emekliler oluşmuş ve yıllardır bu kişiler emekli maaşı almaktadır.

Tabi bu hesaplamalar Sigorta Bağkur ve Emekli sandığında göstergelere göre değişiklik te olmaktadır. Artık bilgisayar çağında olduğumuz için Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım sorusuna en net ve doğru cevabı ise E Devlet şifreniz ile alabilirsiniz. Yapmanız gereken bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz prim yatırıldığı halde sistemde görmemeniz durumunda dilekçe ile başvurabilirsiniz. SGK sitesinde işer giriş ve doğum tarihinizi aldığınız ücreti doğru işlediğinizde size emekli maaşınız otomatik hesaplanmaktadır. Bagkur çalışanlarının emeklilik hesaplaması 2008 yılından önce yüksek pirme yüksek maaş 2008 yılından sonra ise düşük olarak hesaplanmaktadır.

Yüksek veya düşük olsun yaşlılık döneminde en güzel gelir ve en güvenli gelir emekli aylığıdır. İnsanlar kendilerini devlet korumasında ve parasız kalma riski olmadan yaşayan olarak emniyette hissederler. Emekli gelirinin yüksek olması için en mutlak şart elde edilen gelirin gerçek gelir olarak beyan edilip priminde bu gelirden ödenmesidir. Bazı işletmeler elde edilen gelir yerine net gelire biraz ilave yaparak çalışanı maalesef eksik prim ödeme konusunda ikna ederek yaşlılık yıllarında mağdur olmasına sebep olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

  1. Benim 2213 gun primim var % 60 evet raporum var malulen emekli olur muyum ve ne kadar maas alirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>