Anasayfa / Ne Zaman Emekli Olabilirim / Ne Zaman Emekli Olabilirim Bağkur
bagkur

Ne Zaman Emekli Olabilirim Bağkur

Ne zaman emekli olabilirim Bağkurdan Emekli Olmayı İsteyenler

Ülkemizde emekli olmayı bekleyen birçok vatandaşımız bulunmakta. Bunların kimisi yaşını beklemekte, kimisi ise prim gün sayısı beklemektedirler. Fakat birçok vatandaşımız da ne zaman emekli olabilirim Bağkur cevabını bilememektedir. Bilindiği gibi kendi adına ve kendi hesabına çalışan kişiler bunlar da esnaf, sanatkâr, tüccar, serbest meslek erbabı kişiler Sosyal Güvenliklerini ilgilendiren Bağkura bağlı bulunmaktadırlar.

bagkur-emeklilik1

Bağkurdan Emekli Olma Şartı Nedir?

Öncelikle bağkurdan ne zaman emekli olacağınıza dair kesin bir cevap veremiyoruz. Çünkü sizlerin öncelikle kaç yaşında olduğunuz, kaç yıldır bağkurda olduğunuz ve toplam prim gününüz gerekmektedir. Ne zaman emekli olabilirim Bağkur hesaplama olarak öncelikle 01.06.2002 tarihini kullanmak zorundayız. Çünkü bu tarihten itibaren kademeli bir geçiş olduğu için hesaplamalar bu tarihe göre yapılmaktadır. Kısmı emeklilik durumunu hesaplamak için ise 01.10.1999 tarihi kullanılmaktadır. 01.06.2002 tarihine kadar çalışanlar büyük avantaj sahibidir. Bu tarihe kadar olan tüm çalışmalarınızı toplayın.

Erkek iseniz topladığınız gün sayısı 25 yıldan, bayan iseniz 20 yıldan çıkarmanız gerekiyor. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için 01.06.2002 tarihine kadar 17 yıl 3 ayınız var ise erkek iseniz bunu 25 yıldan çıkardığınızda 7 yıl 9 ayınız var demektir. Yani 7 yıl 9 ay daha prim ödemeniz gerekmektedir. Kaç yaşında emekli olacağınızı öğrenmek için ise 01.06.2002 tarihi değil de hesabımızı 01.10.1999 tarihine göre yapacağınız. Kadınlarda 58 yaş, erkeklerde 60 yaşını dolduran ve 25 tam yıl pirimini ödeyenlere tam aylık bağlanmaktadır.

Bağkur Emeklilik Hesaplama Aracı

Hesaplama Aracında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tarih Formatı Şu Şekilde : 12.12.1992
Sayı Formatı Şu Şekilde : 250

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>