Anasayfa / Ne Zaman Emekli Olabilirim / Ne Zaman Emekli Olabilirim Hesaplama Makinesi
ne-zaman-emekli-olabilirim-hesaplama-makinesi-emeklilik-sorgulama

Ne Zaman Emekli Olabilirim Hesaplama Makinesi

Ne Zaman Emekli Olabilirim Hesaplama Makinesi

Uzun bir zaman dilimini kapsayan çalışma hayatının ardından emeklilik hayalleri kuranlar için emeklilik hesaplama makinesi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bu sayede eğer sizler de emeklilik hayali kuruyorsanız ne zaman emekli olacağınızı günü gününe öğrenecek ve daha sonra da emeklilik planları kurmaya başlayacaksınız.

SGK Hesap Makineleri
Emeklilik başvurularını değerlendiren bir kurum olarak SGK’nın emeklilik gününü hesaplamarobotlarının olması son derece mantıklıdır. Bu kapsamda dilerseniz e devlet üzerinden bu robota ulaşabilirsiniz dilerseniz de sgk.gov.tr adresine girerek de emeklilik gününüzü öğrenebilirsiniz.

Ancak bu robotu kullanabilmek için bilmeniz gereken birtakım bilgiler bulunmaktadır. Örnek olarak verecek olursak işe başlama tarihi, prim sayınız, doğum tarihiniz vb. bilgiler sizlerden talep edilmektedir. Bu bilgiler arasında prim sayısını merak ediyorsanız bu durumda e-devlet uygulamasına girerek öğrenebilirsiniz.

Diğer Sitelerin Uygulamaları

Ayrıca belirtmek gerekirse SGK ve e-devlet haricinde de bu tarz hizmet veren siteler bulunmaktadır. Sizler de bu sitelere arama motorlarından ulaşabilir ve yukarıda istenilen bilgileri girerek emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz. Bu sayede her iki uygulama arasında da karşılaştırma yapabilirsiniz. Eğer sonuçlar farklı çıkarsa bu durumda 3.bir siteye de danışabilirsiniz.

Emeklilik Şartları
Eğer bu uygulamalardan doğru sonuç çıkmadığına inanıyorsanız bu durumda emeklilik durumunuzu sizler de hesaplayabilirsiniz. Bu kapsamda 8 eylül 1999 tarihinden evvel işe başlamış iseniz bu durumda emeklilik yaşı kadınsanız 56 erkekseniz 58 ve doldurmanız gereken priminiz de 5975 gün olmaktadır.

Eğer bu tarihten sonra sigortanız başlamış ise bu durumda da 7000 gün prim yatırmanız gerekmekte ve bununla birlikte kadınsanız 58 erkekseniz de 60 yaşını doldurmanız gerekmektedir. 1 ekim 2008 tarihinden sonra işe başlayanlarda ise yaşın 65’e kadar yükseldiğini de ifade edelim.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>