Anasayfa / Emeklilik / Ne Zaman Emekli Olabilirim Sorgulama

Ne Zaman Emekli Olabilirim Sorgulama

Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Belli bir ücret karşılığında çalışan kişiler, kanunlarda belirtilen süreyi doldurdukları vakit emeklilik için gerekli şartları taşıyor iseler emekliliğe hak kazanırlar ve artık çalışmalarına gerek kalmaz. Emekli olan kişi çalışma hayatı boyunca bağlı olduğu sosyal güvenlik kuruluşundan her ay düzenli olarak aylık alır.

Emeklilik için kanunda belirtilen tüm şartları sağlayan kişiler emekli olabilir. Bu şartlardan en önemli unsurlardan biri yaşın ve ödenen prim gün sayısının doldurulmasıdır. Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, emekli olmadan önceki statüye ve sosyal güvenlik sistemine geçtiğiniz güne göre farklılık gösterir.

SSK

            Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

 Ne zaman emekli olabilirim sorgulama için sizden, hizmete başlama tarihiniz, cinsiyetiniz, SSK prim ödeme gün sayısı, diğer sandığa ait gün sayısı, fiili gün sayısı, varsa yurtdışı gün sayısı, maluliyetinizin ve erken yaşlanmanızın olup olmadığı ve emeklilik gününün ne zaman dolduğu gibi bilgiler istenmektedir. Sizden istenen bu bilgileri doğru bir şekilde girerek ne zaman emekli olacağınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ne zaman emekli olabilirim sorgulama yapmak isteyenler e devlet şifresi ile de emeklilik durumlarını ve emeklilik maaşlarını hesaplayabilirler.

 

Bir önceki yazımız olan Ne Zaman Emekli Olabilirim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>