Anasayfa / Emeklilik / Emekliye 3 Zam Birden
1425919593555

Emekliye 3 Zam Birden

Dün açıklanan emekliye zam tasarısının meclisten geçmesinden sonra bugün farklı farklı haberlerde gelmeye başladı. Konuşulan haberlere göre Ocak ayında emekli maaşlarına 3 ayrı zam birden yansıyacak. Kısaca özetleyecek olursak enflasyon farkı artışı olacak, bu yükselişi 100 liralık seyyanen zam izleyecek. Sosyal güvenlik destek priminin kaldırılacak olması da maaşı yukarı çekecek.

Bu durumda emekliye açık açık olmasa da 3 farklı açıdan maaş zammı gibi yansıyacak.

Asgari ücretteki yükselişin yanı sıra emeklilere verilecek zamlar konusunda da önemli ve sevindirici adımlar atıldı. Ocak ayı ile birlikte asgari ücretteki artış ile birlikte çalışma hayatında bir çok noktada bir çok değişiklikler yaşanacak ve bu kesinlikle herkesin yararına olacak gibi görünüyor.

Ocak ayı her sene emeklilerin maaşlarında artış yaşanan bir aydır. Ancak bu yıl zam yağmuru yaşanacağını söylemek mümkün. Sadece enflasyon farkı değil, 100 TL’lik seyyanen zam ve sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması gibi düzenlemelerle emeklilerin maaşlarında ciddi artışlar olacak.

SSK ve Bağ  Kur emeklilerinin maaşlarına gelecek ikinci zam ise enflasyon farkı olacak. 2015 yılının ikinci altı aylık dönemine ilişkin enflasyon oranı netleştiğinde zam oranı da netleşecek. Aralık ayı enflasyonu belli olduğunda 6 aylık enflasyon oranı ve emeklilerin maaşına yansıyacak zam netleşmiş olacak. Temmuz  Kasım dönemine ilişkin enflasyon oranı yüzde 3,65 oranında gerçekleşti.

Bütün bunların sonucunda asgari ücretin artması ile sigortalı çalışanlar biraz rahat nefes almış olacak. Hemde yukarıda yazdığımız durumlardan ve maaşlara yansıyacak yükselişlerden dolayı da emekli insanlarımız biraz rahat etmiş olacaklar.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>