Anasayfa / Emeklilik / Özel Emeklilik Sigortası Detayları ve Koşulları 2018
ozel-emeklilik-sigortasi-detaylari-basvuru-sartlari-2018-emeklilik-sorgulama

Özel Emeklilik Sigortası Detayları ve Koşulları 2018

Ülkemizde emeklilik sigortalarını başlıca devlet ve özel emeklilik sigortası diye ikiye ayırabiliriz. Bu kapsamda çalışanlar için devlet sigortası bir zorunluluk iken özel emeklilik sigortası ya da diğer bir adıyla bireysel emeklilik sigortası zorunlu değildir.

Amacı Nedir?
Zorunlu olmayan bu sigorta ile hem devlet kendisine fon oluşturmakta hem de çalışanlar emekli oldukları zamanda hayat standartlarını daha da yüksek tutabilmektedirler. Bu sayede çalışma dönemi ile emeklilik arasında bir uçurum oluşmamaktadır.
Nasıl Yaptırabilirim?
Özel emeklilik sigortaları bankalar tarafından yapılabilmektedir. Bu kapsamda devlet tarafından zorunlu tutulan bir emeklilik sistemi de bulunmaktadır. Buna katılmak için bir şey yapmanıza gerek yoktur. Ancak ayrılmak isterseniz dilekçe verip kesintiye de razı olmanız gerekmektedir.

Ne Kadar Kesinti Olur?

Bu emeklilik sigortası gönüllü olarak yapıldığı için kesinti miktarı size bırakılmıştır. Bu kapsamda bankalar asgari bir tutar belirleseler de üst miktar size bırakılmıştır. Dilediğiniz kadar yatırabilirsiniz. Bu ise emeklilikte sizin için ekstra bir katkı olacaktır.

Sisteme Girme Yaşı
Özel emeklilik sigortası sistemine girebilmek için minimum 18 yaşında olmanız gerekmektedir. Bunun haricinde dilediğiniz yaşta girebilmeniz mümkündür.

Ayrıca bankalar ile bir sözleşme imzalayacağınız için bu sözleşmelerde yer alan hükümler de sizleri bağlayacaktır. Dolayısıyla her bankanın birbirinden farklı şartları olabilecektir ve bunları detaylı bir şekilde okumak ve incelemek gerekmektedir.

Zorunlu BES
Eğer devlet tarafından uygulanan zorunlu BES sigortası kapsamına dahil olmuş iseniz bu durumda ilk 2 ay içerisinde herhangi bir stopaja dahil olmadan ayrılabilirsiniz. 2 ay sonrasında ise ayrılmak istiyorsanız belirli bir oranda stopaja tabi tutulacaksınız. Dolayısıyla kararınızı baştan vermek önemli olacaktır. Ayrıca bu BES ile ikinci bir emeklilik maaşı değil sadece tasarruf yapacağınızı da unutmayınız.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>