Anasayfa / Emeklilik / Re’sen Emeklilik Nedir? Kimler Re’sen Emekli Olabilir?
resen-emeklilik-nedir-kimler-resen-emekli-olabilir-emeklilik-sorgulama

Re’sen Emeklilik Nedir? Kimler Re’sen Emekli Olabilir?

Re’sen Emeklilik Nedir? Kimler Re’sen Emekli Olabilir?
Re’sen emeklilik kurumlar tarafından kişinin tek taraflı olarak emekliye sevk edilmesidir. Bu işlem sırasında emekliye sevk edilen kişinin bir talebi ya da görüşü alınmamaktadır. Peki bu işlem neye göre yapılmaktadır? İşte bu sorunun cevabını sizlere alt başlıklar halinde teker teker aktaracağız.

Yaş Haddinin Dolması
Kurumlar tarafından emekliye doğrudan sevk edilecekler arasında en başta yaş haddini dolduranlar gelmektedir. Bu kişilerin kaç yaşına kadar çalışabilecekleri kanunlar tarafından belirlenmiştir. Bu yaşın üzerinde çalışmaları mümkün değildir. Örnek olarak verecek olursak öğretim üyelerinin 67 yaşına kadar çalışabilmelerine izin vardır. Bununla birlikte asker ve polis teşkilatlarında rütbelere göre farklı emeklilik yaşlarının olduğu görülmektedir.

Görülen Lüzuma Binaen

Doğrudan emekliye sevk edilebilecekler arasında 30 hizmet yılını tamamlamış kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler kurumun lüzum görmesi üzerine alınan bir karar ile emekliye sevk edilirler. Eğer 61 yaşını tamamlamışlar ise bu durumda emeklilikleri de bağlanır.

icile Dayanarak
Askeri personellerin sicillerinin bozuk olması durumunda da res’sen emeklilik uygulanmaktadır. Bu durumda 25 hizmet yılını tamamlayan ve aynı zamanda da 61 yaşını dolduran kimseler emekli olmaya hak kazanmaktadırlar. Eğer yaşa ulaşılmamış ise bu durumda yaşın beklenmesi emeklilik maaşı için şarttır.

Yukarıda sayılan hususlar haricinde re’sen emeklilik şartları bulunmamaktadır. Ancak malulen emeklilik hakkı bulunmaktadır. Bu durum da her ne kadar re’sen emekliliğe benzese de bu şartlar arasında sayılmamıştır. Zira bu durumda emekli maaşını almak için 61 yaşını doldurma şartı aranmamaktadır.

Sizler de eğer re’sen emeklilik durumu ile karşılaşırsanız şartların bunlardan ibaret olduğunu unutmayınız. Dolayısıyla gerekli hukuki haklarınızı korumayı da ihmal etmeyiniz. Aksi takdirde mağdur konumuna düşmeniz söz konusu olabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>