Anasayfa / Emeklilik / Re’sen Emeklilik
images (2)

Re’sen Emeklilik

Re’sen emeklilik, kişilerin isteklerine bakılmaksızın kurumlarınca yapılan emeklilik işlemidir. Tayine yetkili makam tarafından 30 fiili hizmet yılını dolduranlar, isteklerine bakılmaksızın gerekli lüzum üzerine emekliye sevk edilebilirler. Re’sen emekliye sevk edilenlerin tahsis işlemleri, kurumlarınca 5434 sayılı Kanunun ek 26 ncı maddedeki usule göre 39. maddenin ilgili fıkrasına istinaden alınacak emekliye sevk onayının ilgililere tebliğ edilerek, ilişkilerinin kesilip, düzenlenen emekli belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına intikal ettirilmesi suretiyle tekemmül eder.

5434 sayılı Kanunun 91 inci maddesinin (b) fıkrası gereğince hizmet süresince ödenen aylıkların  kesildiği tarihi takip eden ay, aylık başlangıç tarihleri olarak belirlenir.Re’sen emeklilik aşağıdaki üç madde altında incelenebilir.

l- Görülen lüzum üzerine (39 / b)
2- Sicilen (39 / e-f )
3-Yaş Haddi sebebiyle (39 / c)

  • Görülen Lüzum Üzerine Re’sen Emeklilik (39 / b)

Kurumlarınca 30 hizmet yılını tamamlayan (seçilmiş belediye başkanları ve illerin daimi komisyon üyeleri hariç) yaş kaydı aranmaksızın re’sen emekliye sevk edilebilirler. 61 yaşını doldurmaları şartı ile emekli aylığı bağlanabilmektedir. Kadın ve erkek ayrımı yapılmaksızın her iki cinste aynı şartlara sahiptir. Re’sen emekliye  sevk edilenler 61 yaşını doldurmamışlar ise kendilerine toptan ödeme yapılamaz. 61 yaşını doldurduktan sonra açıkta iken başvuru yapmaları koşuluyla kendilerine aylık bağlanabilir.

  • Sicilleri Üzerine Re’sen Emeklilik

Askeri personelin resen emekliliğe sevk edilmesi halinde 25 fiili hizmet yıllarını ve 61 yaşını doldurmaları halinde aylık bağlanabilir.5434 sayılı Kanunun 39-e fıkrasında yazılı olanlar dışındakiler yetersizlik ve ahlaki sebeplerinden dolayı yönetmeliğine göre kurumlarınca re’sen emekliye sevk edilmeleri halinde, 25 fiili hizmet senelerini ve 61 yaşlarını doldurmaları halinde emekli aylığı bağlanabilir.

  • Yaş Haddi Sebebiyle Re’sen Emeklilik (39 / c)

Yaş haddi sebebiyle re’sen emekliye sevk edilenlerin hizmetlerinin 15 yılın altında olması durumunda, 5434 sayılı Yasanın 82’nci maddesine göre toptan ödeme yapılacaktır. Ayrıca, 61 yaşını doldurmuş olan iştirakçiler hakkında da ilgili kurum tarafından yaş haddi hükümleri uygulanarak re’sen emeklilik işlemi yapılabilmektedir

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

  1. Ben daha çalışmak istiyorum iş yerim beni resen emekli yaptı. Tamam yaşım doldu ama bana hiç sorulmadan emekli yapıldım. Ne yapmam gerekiyor?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>