Anasayfa / Emeklilik / SGK Emeklilik Dilekçe Örneği 2018
sgk-emeklilik-dilekce-ornegi-emeklilik-hesaplama

SGK Emeklilik Dilekçe Örneği 2018

SGK Emeklilik Dilekçe Örneği
SGK’dan emekli olmak isteyenler bu taleplerini SGK emeklilik dilekçesi ile belirtmelidirler. Zira emeklilik talep üzerine başlatılmaktadır. Bu kapsamda emeklilik dilekçesinde bulunması gereken hususlar ve nereye yazılması gerektiği gibi konular hakkında sizlere bu yazımızda bilgilendirmelerde bulunacağız.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Başvurusu<
Emeklilik hakkını elde eden kimseler bu başvurularını e-devlet uygulaması üzerinden yapabilmektedirler. Burada sizlerden istenilen bilgileri form içerisine doğru bir şekilde yazmanız ve onaylamanız halinde talebiniz iletilecek ve böylelikle değerlendirilmeye alınacaktır.

Emeklilik Dilekçesi
Diğer yönteme göre ise çalıştığınız kuruma ya da SGK’ya hitaben emeklilik dilekçesi
verebilirsiniz. Bu kapsamda dilekçe içerisinde adınız, soyadınız, sicil numaranız, emeklilik sicil numaranız, TC Kimlik numaranız, imzanız ve tarihin bulunması gerekmektedir.

Dilekçe içerisinde ise aşağıdakine benzer bir metin tasarlayarak başvuruda bulunabilirsiniz:

“Ben kurumunuzun 12345 sicil numaralı çalışanı iken hem yaş hem de hizmet ve prim yılımı doldurduğumdan ötürü işimden ayrılmak ve emekliliğe sevk edilmek istiyorum. Gereğini arz ederim.”

Bu dilekçeyi SGK’ya da verebilirsiniz ancak bu dilekçe ile birlikte ekstra istenilen belgeleri de götürmeniz gerekmektedir. Bu belgiler arasında SGK dökümü, işinizden ayrıldığınıza dair belge vb. belgeler yer almalıdır.

Emeklilik işlemleri sizin dilekçeyi vermenizin ardından derhal işleme konulmaktadır. Ancak iş yüküne göre dilekçenizin sonuçlanması biraz zaman alabilmektedir. Ancak en yoğun zamanlarda dahi en geç 1.5 ay içerisinde sonuçlanacağını ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Emeklilik işlemleri ne zaman sonuçlanır ve dilekçe örneği gibi konularda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Umarız ki emeklilik hayatınız beklediğiniz gibi güzel geçer ve hayatınızdan lezzet almaya devam edersiniz. Stres ve sıkıntıdan uzak bir emeklilik hayatının sizleri bekliyor olmasını temenni etmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>