Anasayfa / Emeklilik / SGK Emeklilik Dilekçesi
Tahsis-Talep-Formu-2015

SGK Emeklilik Dilekçesi

Sgk emeklilik dilekçesi denildiğinde akla ilk gelen sigortalının çalıştığı kurumları içeren emeklilik işlemlerini başlatmak için gerekli olan belgedir. Bu belgenin bir diğer adına kurumca tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi denmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik dilekçesi ile başvuran emekli olmak isteyen  adaylarının işlemleri bu belgeye istinaden başlatılmaktadır. Emekli olmak isteyen adaylar, kurumun emeklilik tahsis işlemleri servislerinden, tahsis talep dilekçesi örneklerinden kolaylıkla sahip olabilirler.

SGK emeklilik dilekçesi emeklilik işlemleri, kişinin çalışma hayatı ile doğrudan orantılı sayılmaktadır. Kişi tek bir il yada  tek bir iş yerinde çalışmışsa bu emeklilik adayının emeklilik tahsis işlemleri oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Yani kişi ne kadar az il yada iş yerinde çalışmış ise emeklilik tahsis işlemleri de bu oranda daha kısa sürede gerçekleştirilebilecektir. Kişi eğer farklı kurum ve kuruluşlarda veya farklı illerde çalışma faaliyeti göstermiş ise, bu emeklilik adayının işlemleri daha uzun sürede sonlanacaktır. Çünkü emeklilik işlemlerini gerçekleştirecek son kurumun bilgileri çeşitli kurum ve illerden toparlanması daha uzun süreceğinden bilgilerin bu bilgilerin toplanması belli bir zaman alacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu tür işlemleri  15 gün gibi kısa bir sürede emeklilik işlemlerini sonlandırabilmektedir. Fakat  farklı kurum ve kuruluşlarda veya farklı illerden toparlanmaya çalışılan belgelerin temini daha uzun süreceğinden Sosyal Güvenlik Kurumu belge tedarikleri sebebi ile süreyi 3 aya kadar uzatabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>