Anasayfa / Emeklilik / SGK Emeklilik İşlemleri 2018
sosyal-guvenlik-kurumu-sgk-emeklilik-islemleri-emeklilik-sorgulama

SGK Emeklilik İşlemleri 2018

SGK Emeklilik İşlemleri

Tek bir çatı altında toplanan SGK emeklilik işlemleri için karşınızda iki farklı yol bulunmaktadır. Ancak bu iki yoldan önce de emekliliği hak etmiş olmanız gerektiğini unutmayınız. Şimdi sizlere bu yazımızda iki farklı yol hakkında da bilgiler vereceğiz.

E-Devlet Emeklilik Başvurusu

Eğer emekliliği hak ettiyseniz bu durumda e devlet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. 4A, 4B veya 4C olmanız fark etmeksizin başvurularınızı internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. PTT’den alacağınız şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra sizlerden emekliliğinize esas birtakım bilgiler istenilecektir. Ayrıca çoğu bilginiz sistemden otomatik geleceği için sadece kontrol edip onaylamanız yeterli olacaktır. Buradan başvuruyu yaptıktan sonra tek yapmanız gereken aylığınızın bağlanmasını beklemek olacaktır.

Geleneksel Yöntem

Bir diğer yöntem ise eskiden beri uygulanagelen bir yöntemdir. Bu yöntemde gerekli evrakları toplayarak ilgili makama başvurunuzu elden yapmanız gerekmektedir. Bu başvuruda esas olarak 4A ve 4B için birbirinden farklı belgeler istenmektedir. 4C’lilerin ise e-devlet üzerinden başvurularını yapmaları gerekmektedir.

4A Emeklileri İçin Gerekli Belgeler

4A kapsamında emekliliği hak eden kimselerin tahsis ve talep belgesi, gelir vergisi muafiyet belgesi, sigortalı işten ayrıldığına dair belge ve son olarak emekliliği hak ettiğine ilişkin bir belge getirmeleri gerekmektedir.

4B Emeklileri İçin Gerekli Belgeler

Sigortalılık belgesi ile birlikte tahsis talep beyan taahhüt belgesi yeterli olmaktadır. Bu iki kategori dışında 4C’liler yani memurlar için gerekli olan ise sadece e-devlet şifresi olmaktadır. Bu şifre ise PTT’den alınmaktadır.

Sizler de emekliliği düşünüyorsanız yukarıda sunulan iki farklı yöntemden birisini tercih edebilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki e-devlet üzerinden yapılan başvuruların neticelenmesi daha çabuk olmaktadır. Dolayısıyla bu yöntem ile maaşınıza ve tazminatınıza daha erken kavuşmanız mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Memur Emeklilik Hesaplama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>